banner277
banner264

Öğrenciler, Tire Müzesi’nde arkeoloji ile tanıştılar

Tire Müze Müdürlüğü kültürel mirasların korunarak gelecek nesillere aktarılmasına dikkat çekmek için ilkokul öğrencilerini ağırladı. Müze bahçesinde kazı çalışması yapan minikler bir günlüğüne arkeolog oldu.

banner288


 

Kültürel mirasların korunması, tarihi değerlerin gelecek nesillere aktarılması için çeşitli etkinlikler düzenleyen Tire Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü, çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Rasih Kirazoğlu İlkokulu 2-D sınıfı öğrencilerini ağırlayan Müze Müdürlüğü, minik öğrencilere unutulmaz bir deneyim yaşattı.

Müze bahçesinde düzenlenen programa Tire Kaymakamı Fatih Çobanoğlu ile Milli Eğitim Müdür Vekili Duygu Çevirgen Uzun da katıldı. Programın ilk kısmında Müze Müdürü Şehmus Tekin, minik öğrencilere tarihi eserlerle ilgili bilgiler verdi. Karşılıklı soru cevap kısmından sonra kazı alanına geçen minikler, ellerindeki aletlerle müze bahçesinde kazı yaptı. Paranın icadını da öğrenen minikler, Kaymakam Çobanoğlu ile birlikte sikke darp ettiler. Programın son kısmında ise eski sokak oyunlarından topaç çevirmece oynandı. Yaklaşık 2 saat süren programda çocuklar hem eğlendi hem öğrendi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner274