banner277
banner264

“Laiklik ilkesinden vazgeçilemez!”

Okul müdürünün okuldaki kız ve erkek öğrencileri ayrı sıralarda oturtulması için yazı göndermesine Eğitim İş Tire Temsilciliği’nde tepki geldi: “Laiklik ilkesinden vazgeçilemez!”

banner288
“Laiklik ilkesinden vazgeçilemez!”
banner291

Eğitim camiasında geniş yankı uyandıran gelişmelere yönelik yazılı basın açıklaması yapan Eğitim İş Tire Temsilcisi Özgür Anafartalar, şu ifadelerde bulundu; “Bursa’nın Osmangazi ilçesindeki Mithatpaşa Ortaokulu Müdürü’nün, okuldaki kız ve erkek öğrencilerin ayrı sıralarda oturtulması için öğretmenlere yazı gönderdiği basında yer almıştır. Bununla beraber Yozgat'ın Boğazlıyan ilçesindeki görevli bir öğretmenin sosyal medya üzerinden Atatürk'e ve onun düşünsel takipçileri olan biz Kemalistlere, Kuvayi Milliyecilere yönelik hakaret ve küfürleri de basında yer almıştır.

Türkiye Cumhuriyeti, Anayasası’nın 2. maddesi uyarınca laik bir devlettir ve devletin bu niteliğinin değiştirilemeyeceği Anayasa’nın 4. maddesinde düzenlenmiştir.

Ülkemizde karma ve bilimsel eğitimin temeli 3 Mart 1924 tarihli Öğretim Birliği Yasası ile atılmıştır. Bu yasa bir devrim yasasıdır ve bu yasaya aykırı yönde bir uygulama devletin temel niteliklerine ve anayasal düzene karşı eylemdir.

Karma eğitimden vazgeçilerek Türkiye Cumhuriyeti’nin demokratik ve laik toplum düzenine aykırı bu eylem kabul edilemez!

Ayrıca bugün aldığımız her nefesi borçlu olduğumuz Atatürk'e silah arkadaşlarına, Kuvâ-yi Milliye'ye ve onun takipçilerine küfür ve hakaretler kabul edilemez.

Milli Eğitim Bakanlığı, ilgili kişileri derhal görevden almalı ve haklarında soruşturma başlatmalıdır!

Eğitim İş olarak Atatürk’ün bize gösterdiği yolda; çağdaş eğitim ile çağdaş bireye ve çağdaş toplum hedefine ulaşmak için yıllardır var gücümüzle çalışıyoruz. Çocuklarımızın ve gençlerimizin karma, laik, bilimsel ve ücretsiz eğitim hakkını savunmaktan asla vazgeçmeyeceğiz.

Türkiye butik bir devlet değildir. Türkiye onun bunun sapkın düşüncelerinin oyuncağı olamayacak büyüklükte bir devlettir. Türkiye'yi böldürmeyeceğiz Cumhuriyeti yıktırmayacağız.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
Misafir
Misafir - 2 ay Önce

Ne alakası var ülkenin bölünmesiyle bu işin. Denesinler bakalım ne olacak.

SIRADAKİ HABER

banner275