banner277
banner264

Anafartalar'dan iptal kararı çıkan davayla ilgili açıklama

Eğitim İş Tire Temsilcisi Özgür Anafartalar, "Açtığımız davada Danıştay öncesinde yürütmesini durdurduğu düzenlemelere ilişkin davanın esası bakımından da iptal kararı vermiştir." dedi. 

banner288
Anafartalar'dan iptal kararı çıkan davayla ilgili açıklama
banner291

Eğitim İş Sendikası'nın açtığı dava sonucu okullarda milli bayramların kutlanması ile ilgili yapılan düzenlemeler hakkında iptal kararı çıktı. Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Eğitim İş Sendikası Tire Temsilcisi Özgür Anafartalar, şu ifadelerde bulundu:
"8 Haziran 2017 tarih ve 30090 sayılı Resmi Gazete yayımlanarak yürürlüğe giren Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği ile Millî Eğitim Bakanlığı İlköğretim Ve Orta Öğretim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği ve Milli Eğitim Bakanlığı Sosyal ve Kültürel Yarışmalar Yönetmeliği yürürlükten kaldırılmış, Yönetmelik ile okullarda Milli Bayramlarımız ve Yerel Kurtuluş günlerinin kutlanması,  Atatürk Milliyetçiliği ile Atatürk İlke ve İnkılapları vurguları yönetmelikten çıkarılmıştı.

Türkiye’nin ulusal ve milli değerleri açısından hayati öneme sahip bayramlarımızın kutlanmasına yer verilmemesine rağmen, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü, Kut’ül Amare Zaferi, Kutlu Doğum Haftası adında yeni etkinlik günleri belirli gün ve haftalar çizelgesine eklenmişti.

Söz konusu düzenleme bununla da kalmamış; yönetmeliğe yeni bir kavram olarak eklenen “gönüllüler” ifadesi ile okullarda dini faaliyetler yürütmesi amaçlanan dernek, vakıf, tarikat, cemaatlerin etkinliklerine ve bu etkinlikleri finanse edebilmelerine yasal dayanak yaratma amacı ortaya konulmuştu.

Sistematik olarak mevzuattan ve okullardan Ulu Önder Atatürk’e ve Cumhuriyet değerlerine dair her türlü izin silinmesi gayretine sessiz kalmayacağımızı, Milli Bayramlarımıza sahip çıkacağımızı, okullarımızda laik eğitimin geriletilmesine izin vermeyeceğimizi ifade ederek, Yönetmeliğe dava açacağımızı duyurmuştuk.

Açtığımız davada Danıştay öncesinde yürütmesini durdurduğu düzenlemelere ilişkin davanın esası bakımından da iptal kararı vermiştir.

Unutulmasın ki hiç kimse Türk Devriminin üzerinde değildir!

Eğitim İş'in her bir üyesi  Türk Devriminden, Cumhuriyet kazanımlarından yana taraftır.

Eğitim-İş olarak her baskıya rağmen Atatürk devrimleri ışığında laik, çağdaş eğitimin savunucusu  olacağımızı bir kez daha ilan ediyoruz.

Türkiye'yi böldürmeyeceğiz, Cumhuriyet'i yıktırmayacağız! 

Yaşasın Mustafa Kemal Paşa!
Yaşasın Atatürk Cumhuriyeti!
Yaşasın Tam bağımsız Türkiye!"

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2021, 22:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner276