banner277
banner264

Öğretmenler Tire’de sokağa döküldü

Tireli öğretmenler Yalova’da hayatını kaybeden Halil Öğretmen için sokağa döküldü. Eğitim-Sen ve Eğitim-İş’sendikaları Cumhuriyet Meydanı’nda ortak basın açıklaması yaptı.

banner288

 Tireli öğretmenler Yalova’da hayatını kaybeden Halil Öğretmen için sokağa döküldü. Eğitim-Sen ve Eğitim-İş’sendikaları Cumhuriyet Meydanı’nda ortak basın açıklaması yaptı.

Ergün ÇELİK

Geçtiğimiz günlerde Yalova Valisi Selim Cebiroğlu, Fen Lisesi’nde görevli  Matematik Öğretmeni Halil Serkan Öz’ü diğer öğretmen ve öğrencilerin önünde azarlamıştı. Bazı eğitim sendikaları da Halil öğretmen için eylem düzenlemişti. Düzenlenen eylemde fenalaşan Halil Serkan Öz, kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmişti. Ülke genelinde büyük yankı uyandıran bu olaya öğretmenlerden tepki gecikmedi. Yaşanan olayın ardından tüm Türkiye’de olduğu gibi Tire’de de öğretmenler sokağa döküldü. Tire’de Eğitim-İş ve Eğitim-Sen’in yaptığı ortak eyleme yüzlerce öğretmen katıldı. Öğretmen Evi bahçesinde toplanan öğretmenler sloganlar eşliğinde Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü. Basın açıklamasını Eğitim-Sen Tire Temsilcisi Necmi Ucer yaptı. Polis eylem boyunca olası karışıklıklara karşı geniş çaplı güvenlik önlemi aldı. Toplanan kalabalık basın açıklamasının ardından olaysız bir şekilde dağıldı. Eğitim-Sen Tire Temsilcisi Necmi Ucer açıklamasında şu ifadelere yer verdi.

“Yalova Valisi Selim Cebiroğlu, 27 Mart Cuma günü Fen Lisesi`ni ziyaret etmiş ve Matematik öğretmeni olan üyemiz Halil Serkan Öz`e öğrencilerinin önünde hakaretler yağdırarak Öz`ü sınıftan kovma cüretinde bulunmuştur! Üyemiz Halil Serkan Öz`ün yaptığı tek şey, sendikamızın tek tip kıyafet uygulamasını protesto etmek amacıyla 7 Ekim 2013 günü "özgür kılık kıyafetlerle işyerlerine gidilmesi" eylem kararına uymak olmuştur! Bu da tüm eğitim ve bilim emekçilerinin en temel sendikal hakkıdır!

    Valiyi protesto için düzenlenen ‘Öğretmene Saygı` yürüyüşünde yaşadığı strese bağlı olarak kalp krizi geçirmiştir. Ancak Yalova`daki hastanelerde anjiyo için gerekli donanım bulunmaması nedeniyle Bursa`ya götürülmüş, burada yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetmiştir. Tüm eğitim ve bilim emekçileri olarak acımızın büyük olduğunu hatırlatmak isteriz. Ancak bu acı vakti gelmiş bir ölümün acısı değil, aramızdan koparılan idealist bir öğretmenin acısıdır. Arkadaşımızın, meslektaşımızın, can yoldaşımızın acısıdır. Halil Serkan öğretmen artık bizlerle birlikte okul koridorlarında dolaşamayacak, öğrencilerin sesini duyamayacak, sorunlarını ve mutluluklarını öğretmenler odasında arkadaşlarına anlatamayacak, görev yaptığı lisede sınıfı boş kalacaktır…

HALİL ÖĞRETMEN ÖLÜMSÜZDÜR!

       Belirtmek isteriz ki bizlere bu acıyı yaşatan olayın, birincil derecede sorumlusu Yalova Valisi`dir. Bugün acımızı sizlerle paylaşmak istiyoruz. Ama Halil öğretmen için yas tutmadığımızı da ilan etmek istiyoruz. Çünkü kendisinin de dediği gibi onu elimizden alanlar dayanışmadan, emekten, sevgiden ve paylaşımdan korkanlardır. Öyle bir korku ki bu, Cumhurbaşkanı`na hakaret gerekçesiyle herkes tutuklanırken; haklarını savunan bir öğretmenin payına öğrencilerinin ve meslektaşlarının önünde hakarete uğramak düşmüştür. Herkes bilmelidir ki; iktidarın en çok korktuğu şey bu ülkenin geleceğini yetiştiren eğitim emekçilerinin özgür düşünmesidir. Bizlere yaptırmak istedikleri görev, öğrencilerimize eleştirel düşünmeyi öğretmek değil;  itaat etmek ve itaat etmeyi öğretmektir. Bu nedenledir ki onlar özgürlüklerden korkmakta, öğrencilerimizin düşünen ve sorgulayan insanlar olarak yetişmesini istememekte bu yüzden bizlerin onurlarını çiğnemeye cüret edecek kadar fütursuzlaşmaktadır.

      BURADAN AKP’İN TÜM YEREL YÖNETİCİLERİNE SESLENİYORUZ;

      Ne sizin baskılarınız, ne yasaklarınız, ne de sürgünleriniz biz eğitim emekçilerini yıldırmamış ve yıldıramayacaktır. Bir öğretmenin öğrencileri önünde hakkını, emeğini ve onurunu çiğnemeye çalışan Vali, hukuk önünde bunun hesabını vermeli ve derhal görevinden istifa etmelidir!

 

GÜN GELECEK DEVRAN DÖNECEK AKP HALKA HESAP VERECEK!

     Bugün biz eğitim emekçilerine düşen sorumluları teşhir etmektir. Halil Serkan öğretmenimiz için ağıt yakmak zamanı değil, onurumuza sahip çıkma zamanıdır. Acımızın büyük olduğunu biliyoruz ama bu acıyı bize yaşatanlardan hesap sormak için bekleyecek vaktimiz yok. Tüm eğitim ve bilim emekçileri, arkadaşımızı ölüme sürükleyen bu saldırıya karşı birlikte mücadele etmelidir.                                                                      Yalova Valisi Selim Cebiroğlu tarafından 27 Mart günü Halil Serkan öğretmenimizin sınıfında yapılan hakaretler sadece ona yönelik değildir. Eğitim Emekçilerinin yıllardır sürdürdüğü onur, emek ve demokrasi mücadelesine karşı sistemli saldırının sadece bir parçasıdır.

          Eğitim emekçilerini her fırsatta itibarsızlaştıran, hakkını arıyor diye sokak ortasında polise dövdüren, çocukların ve gençlerin ufkunu açıyor diyerek bizleri cezalandıran AKP ise bu cinayetin diğer sorumlusudur! Çünkü Vali Cebiroğlu, kendisine mutlak itaat edilmesini arzulayan ve muhalif her sesin susturulmasını "destan yazmak" olarak niteleyen bir hükümetin kendisine verdiği "cebir" görevini, insanlık onurunu ayaklar altına alarak yerine getirmiştir.

           Bizler tüm bu baskılara karşı mesleğimizin gerektirdiği saygı, sevgi ve paylaşımı okullarımıza ayak bastığımız ilk günden beri sahiplenirken, özgürlük ve eşitliğin eğitimin ayrılmaz bir parçası olduğunun da bilincindeyiz. Ölümüne sebep olunan arkadaşımız Halil Serkan Öz için daha önce söylediğimiz gibi kimseyi yas tutmaya çağırmıyoruz, onurumuz, haklarımız ve emeğimiz için mücadele etmeye davet ediyoruz. Bu saldırıları bitirecek olan tek şey örgütlü gücümüz olacaktır. Tüm eğitim emekçileri bilmelidir ki, Halil Serkan Öz`ün ölümüne neden olanlardan hesap sormak onurumuza, mesleğimize, haklarımıza, emeğimize ve öğrencilerimize sahip çıkmaktır.”


Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2015, 07:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner275