banner277
banner264

Başkan İçelli sözünü tuttu

AK Parti Tire İlçe Başkanı Selman İçelli, Başköy’e yapılması planlanan Jeotermal Sondaj çalışmaları için ÇED sürecinin iptal edildiğini duyurdu.

banner288
Başkan İçelli sözünü tuttu
banner291


Yaklaşık 3 aydır Tirelilerin gündemindeki Başköy’deki vatandaşın gelecek endişesine neden olan Jeotermal arama çalışmasında AK Parti İlçe Başkanı M. Selman İçelli’nin girişimleri sonucu ÇED süreci iptal edildi.

AK Parti Tire İlçe Başkanı İçelli, firmanın Jeotermal sondaj arama için etüt çalışmalarına başladığı günden yana ilgili tüm bakanlıklar ile temasa geçerek yapılacak çalışmanın köylüye, üreticiye ve dolayısıyla Tire’ye zarar vereceğini aktararak çalışmanın durdurulması için yoğun mesai başlattı. ‘Köylümüz ne isterse onu yapacağız’ şeklinde açıklamaları bulunan Başkan İçelli sözünü tuttu. Beklenen haber geldi, Başköy’deki Jeotermal Sondaj ÇED süreci iptal edildi.


BAŞKÖY’DE JEOTERMAL DOSYASI KAPANMIŞTIR

Konuyla ilgili açıklama yapan AK Parti Tire İlçe Başkanı Selman İçelli, “Halkımıza verdiğimiz bir sözün daha yerine getirilmesinin mutluluğunu yaşıyoruz. Sondaj çalışması yapmak isteyen firmanın sadece arama ruhsatının olduğunu ancak ÇED raporu bulunmadığını daha önce açıklamıştık. Konuyu bakanlık düzeyinde incelemeyi ve takip etmeyi sürdürdük. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum’un İzmir ziyareti sırasında bu konu ile ilgili dilekçemizi ve hazırladığımız dosyayı sunmuştuk. Sayın Bakanımıza Başköy’de üretilen incirin Dünya’nın en kaliteli inciri olduğunu, Aydın inciri olarak bilinen ince kabuklu incirin Türkiye’de sadece Başköy’de üretildiğini, köylünün tek geçim kaynağının incir olduğunu aktarmıştık. Böyle bir tesisin bu bölgede olmaması gerektiğini savunarak dosyamızı sunmuş ve basın huzurunda söz vermiştik, ‘Köylümüz ne istiyorsa onu yapacağız” şeklinde. Ve bu gün gururla açıklıyoruz, Başköy’de Jeotermal dosyası kapanmıştır” dedi.

TİRE’DE JES İSTEMİYORUZ DEMİŞTİK

İçelli şöyle devam etti, “İlçemiz, köylerimiz, köylümüz ve bu cennet vatanın her karışı bizim için çok kıymetli. Geleceğimize zarar verecek ya da zarar verme ihtimali olan hiçbir harekete izin vermeyiz. Vatandaşımızın istemediği oluşumlarda biz hep vatandaşımızla birlikte oluruz ve elimizden geleni yaparız. Bu konuda kamuoyu oluşturup çeşitli algı yaratmaya çalışanlar da bu gün anlasın ki, AK Parti köylünün, vatandaşın zararına olan her bir çalışmaya karşı çıkarak buna izin vermez. Ve AK Parti söz veriyorsa yerine getirir. Bizim açıklamamız netti, ‘Tire’de JES istemiyoruz ve köylümüz ne isterse onu yapacağız’ demiştik” şeklinde konuştu.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varan imzalı yazıda şu ifadelere yer veriliyor, “Söz konusu proje ile ilgili olarak sürdürülen ÇED süreci 25.11.2014 tarih ve 29186 Sayılı ÇED Yönetmeliğinin 6. maddesi 4. bendi gereği sonlandırılarak iptal edilmiştir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner275