banner277
banner264

Müzeler Genel Müdürlüğü'nden Tire'ye ziyaret

Tire Kaymakamı Fatih Çobanoğlu ile Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran’ın, Tire Müzesi’nde bulunan envanterlerin Tire’de kalması için başlattığı girişimler sonuç vermeye başladı.

banner288
Müzeler Genel Müdürlüğü'nden Tire'ye ziyaret

Tire müzesinin yıkım kararının ardından bilindiği üzere Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran, etnografik eserlerin yeni kurulacak olan Tire Kuvayı Milliye ve Zeybek Müzesi’nde sergilenmesini, arkeolojik eserlerin de Tire’de uygun görülen bir yerde himaye edilmesini istemişti. 

Konu ile ilgili geçtiğimiz hafta İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Karaçanta Tire’ye gelmiş ve gerekli incelemelerde bulunmuştu. 

Karaçanta’nın ardından Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Yahya Coşkun ve Müzeler Dairesi Başkanı Bülent Gönültaş Tire’ye gelerek Tire Belediye Başkan yardımcısı Sefa Yıldırım ile birlikte, belediyeye ait tarihi yapılarda incelemelerde bulundu. İncelemeler sırasında arkeoloji eserlerin Tire Belediyesi’ne ait tarihi yapılarda sergilenmesi, etnografik eserlerin ise Tire Kent Müzesi Müdürlüğü bünyesine devri ile ilgili konular konuşuldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner276