banner277
banner264

Yerçekimine meydan okuyan taşlar şaşırtıyor…

Tire’de Ali Baba Türbesi’ni ziyaret edenler türbenin kübik taş mezarına yerçekimine meydan okurcasına yapışan taşları görünce şaşkına dönüyor.

banner288
Yerçekimine meydan okuyan taşlar şaşırtıyor…

İzmir’in Tire ilçesinde, Anadolu’nun en önemli Ahilik kültürünün yaşatıldığı dergahlarından biri olarak gösterilen tarihi Ali Baba Dergahı’nı ziyaret edenler ilginç bir olaya da şahitlik ediyor. Dergahın içindeki Ali Baba türbesinin bahçesinde bulunan diğer ahi babalarına ait olan kübik şeklindeki taş mezara yerçekimine meydan okurcasına yapışan taşları gören ziyaretçiler şaşkına dönüyor. 


ZİYARETÇİ AKININA UĞRUYOR
Yılın her mevsimi ziyaretçilerini ağırlayan, Ali Baba Türbesi, Anadolu´nun Türk yaşamına açılmasına öncülük eden Ahilik geleneğinin devamını yansıtan dergahlardan biridir. Araştırmacılar, Beylikler döneminde yöreye zengin aşiret ve boy yerleşmesinin Tire´ye kültürel zenginlik, düşünce ve inanç özgürlüğü gibi temel boyutlar kazandırdığına dikkat çekiyor. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
HAMDULLAH SUPHİ TANRIÖVER
HAMDULLAH SUPHİ TANRIÖVER - 8 ay Önce

TAŞLAR YAPIŞMAMIŞTIR. ÇİMENTOYLA BELLİ Kİ YAPIŞTIRILMIŞ. BU TARZ ŞEYLER BELEDİYE PARKLARINDA SÜSLEME OLARAK DA SIK GÖRDÜĞÜMÜZ BİR DURUM. BUNDA TUHAF OLAN HERKESİN BUNA İNANMASI.

SIRADAKİ HABER

banner275