banner277
banner264

Tire’de çekirge istilası

Türkiye’nin dikkatle takip ettiği çekirge istilası Tire’de görüldü. Akarca Ovası’nı istila eden çekirgeler önüne çıkan tüm mahsulleri yiyerek yok etmeye başladı.

banner288
Tire’de çekirge istilası

Korkutan haber bugün Tire sınırları içerisinde bulunan Akarca Ovası’ndan geldi. Havaların ısınmasıyla birlikte ortaya çıkan çekirge sürüleri bölge tarımına ciddi oranda zarar vermeye başladı. Biber, Domates, Kavun gibi şu an toprakta olan tüm mahsulleri yiyerek talan eden çekirgeler, bölge çiftçisini de kaygılandırmaya başladı. Barış Gül isimli çiftçi, çekirgelerin havaların ısınmasıyla birlikte ortaya çıktığını, yüksek tepelere yuvalanıp milyonlarcasının ovaya inerek ürünleri talan ettiğini söyledi. Bölgede çiftçilik yapan vatandaşlar çekirgeler için acil önlem alınmasını beklerlerken rahatlatan haber Tire Ziraat Odası Başkanı Halil İbişoğlu’ndan geldi.

İBİŞOĞLU: ‘BÖLGEDE İLAÇLAMA YAPILACAK’

Çekirge istilasından haberdar olduklarını belirten Tire Ziraat Odası Başkanı Halil İbişoğlu, HaberTire Gazetesi’ne yaptığı açıklamada önlemlerin hafta başından itibaren alınacağını söyledi. İlçe Tarım Müdürlüğü’nün Pazartesi Günü özel ilaç temin edeceğini en geç Salı Günü bölgede ilaçlama çalışmalarının yapılacağını belirten İbişoğlu, açıklamasının devamında şu cümlelere yer verdi;

“Bu çekirge türü genellikle Güneydoğu Bölgesi’nde görülüyordu. Lokal olarak Tire’de de görülmeye başladı. Tahminlerimize göre bu çekirgeler henüz yumurta aşamasındayken Güneydoğu Bölgesi’nden gelen tarım işçileri ile birlikte ilçemize geldi. Kısa sürede buradaki oluşumunu tamamlayıp büyüdüler. Salı Günü’nden itibaren İlçe Tarım Müdürlüğü ile birlikte çalışma başlatacağız. İlaçlama yapılan bölgeler koruma altına alınacak. İlaç etkisini yitirene kadar bu alanlara koyun, keçi gibi hayvanların girmesi engellenecek.  Temennimiz kısa sürede ovamızı çekirgelerden arındırmak”

YORUM EKLE
YORUMLAR
Tire nere
Tire nere - 4 hafta Önce

Tire nere

Sevgi şanlı
Sevgi şanlı - 4 hafta Önce

Çankırıda Bi su varmış cegirgeleri yok ediyormuş. Bir belgeselde izlemiştim araştırılsa yeraltı su kaynağından.

Refika Çelik
Refika Çelik - 4 hafta Önce

Bu çekirgeler geçen yıl sarpça bölgesindeki arazimde vardı

Bşk
Bşk - 4 hafta Önce

Şkası yok beyler bir an evvel ilaçlama yapın ama yağmur u sevmek çekrge telaş etmyin sdece sıcağı sever gineş nöbeti alın

SIRADAKİ HABER

banner274