banner277
banner264

Sütün efendisi: Mahmut Eskiyörük

17 yıldır Tire Süt Kooperatifi Başkanlığı görevini sürdüren Mahmut Eskiyörük fark yaratan hikayesi ile öne çıkıyor. Kendisi de orta ölçekli çiftçi olan Eskiyörük, 1967’de 8 üye ile kurulan küçük kasaba birliği görünümündeki Tire Süt Kooperatifini bugün dünyaca ünlü tanınan bir marka yapmayı başarmış.

banner288
Sütün efendisi: Mahmut Eskiyörük

Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, toprakla iç içe, başarılarla doğrulmuş bir yaşam öyküsüyle dikkat çekiyor. Babacan tavırlarıyla çevresinde çok sevilen üretici dostu başkana 24 saat yetmiyor. 17 yıldır tüm enerjisini üreticinin sorunlarını çözmeye ve başkanlığını yaptığı kooperatifi geliştirmeye adayan Eskiyörük, fark yaratan hikayesi ile öne çıkıyor. Kendisi de orta ölçekli bir çiftçi olan Eskiyörük, 1967’de 8 üye ile kurulan küçük kasaba birliği görünümündeki Tire Süt Kooperatifini bugün dünyaca ünlü tanınan bir marka yapmayı başarmış.

MESLEĞİ ÇİFTÇİLİK

Eskiyörük, 17 yıldır, cesur, atılımcı ve kararlı kişiliği ile bu gün hem yurt içinde hem de yurt dışında büyük projelere imza attı. 1959 doğumlu,  60 yaşındaki başkan insani yönüyle çok farklı bir karakter ortaya koyuyor. Evli ve 3 çocuk babası olduğu gurura anlatan Eskiyörük, “dünya tatlısı dört torunum var. Huzurlu bir aile yapısına sahibim. Evimdeki huzur aynı zamanda işimdeki başarının anahtarını oluşturuyor. 1976’da, Çukurova Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünü kazandım. Üç yıl sonra çeşitli nedenlerden üniversite eğitimine ara vererek kaydımı dondurdum. Ardından vatani görevimi tamamlayarak, baba mesleğim olan çiftçiliğe geri döndüm” dedi.

ANADOLU’DA KOOPERATİFÇİLİĞİ ANLATIYOR

Tarımsal sorunların örgütlü yapı oluşmadan çözümlenemeyeceğini yaşayarak fark ettiğini belirten Eskiyörük, “1992-2002 yılları arasında Tire TARİŞ Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptım. 2002 yılında Tire Süt Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanlığı’na aday oldum. Genel kurulda üreticilerimizin verdiği yoğun destekle başkanlığa seçildim. 90’lı yılların başından buyana  tarım sektöründe yöneticilik yapıyorum. Türkiye’nin geleceğinin ‘Tarımsal Üretim ve Tarımsal Sanayileşme’ olduğunu çeşitli platformlarda her fırsatta dile getirdim ve ısrarla getirmeye devam edeceğim. Son zamanlarda Anadolu’yu karış karış dolaşıyorum. Davetli olduğum her panel, konferans veya üniversitede Tire Süt Kooperatifi modelini anlatıyorum” diye konuştu.

BAŞARILARLA DOLU YÖNETİCİLİK HAYATI

Başarılarla dolu hayat hikayesinden kesitler sunan Eskyörük, “Milli Prodüktivite Merkezi t2009 yılında beni “Yılın İşadamı” ilan etti. Tire Süt Kooperatifi, 2012 yılında Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından Örnek Kırsal Kalkınma Modeli seçildi. Bu dünya çapında büyük bir başarıydı. Sabancı Vakfı, 2012 yılının “Fark Yaratan Kuruluşu” olarak Tire Süt Kooperatifi’ni seçti. EBSO’dan, 2013 yılında, “Marka Yaratma, İstihdama Katkı ve Üretim Kalitesi” dallarında kooperatif olarak 3 ödül birden aldık. Avrasya Tüketici Derneği 2014’te tüketici araştırması sonucunda kooperatifimizi  “Yılın Markası” ödülüne layık gördü. Tarım Bakanlığımız ve çeşitli kuruluşlar dahil daha sayamayacağımız birçok ödül aldık” dedi. Tire’nin, Kazantepe mevkiinde 80 dekar bir arazisinde yem bitkisi üretimi yaptığını kaydeden, başarılı başkan, “Kooperatifi yönetirken uyguladığım tüm prensiplerimi kendi işimde de eksiksiz uyguluyorum.  Bana sorarsanız dünyanın en güzel işlerinden biri çiftçilik derim. Günümüzde gençler güvencesi olmadığı için ne yazık ki çiftçiliği tercih etmiyor” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner276