Salı akşamı temizlik seferberliği

Tire Salı Pazarı’nın ardından sokaklar nasıl temizleniyor? Temizlik ne kadar sürüyor? Çarşamba sabahı Tirelilerin tertemiz gördüğü Tire sokaklarında Salı akşamı neler oluyor?

Fatih ŞAŞMAZ

Türkiye’nin en büyük dünyanın 2. Büyük açık pazarı olma ünvanıyla tanınan Tire Salı Pazarı, tam 3 buçuk kilometrekarelik bir alan sahip. Salı günü on binlerce vatandaşın alışveriş yaptığı Salı pazarı, Türkiye’deki diğer pazarlar gibi özel bir Pazar alanına değil Tire’nin cadde ve sokaklarına kuruluyor.

Günün sonunda ise bu muhteşem organizasyonun izleri olarak geride devasa oranda çöp ve kirlilik kalıyor. Çarşamba sabahı ise Tireliler bu sokak ve caddeleri tertemiz görüyor. Tire Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü personelinin her Salı akşamı imza attığı bu muhteşem temizlik seferberliğini sizler için araştırdık. Bakın Tire sokaklarında Salı akşamları nasıl bir temizlik yapılıyor.

Tire Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne bağlı 65 işçi ve 17 araç, gecenin geç saatlerine kadar çalışarak Tire sokaklarını temizliyor. Önce büyük kamyonlarla kaba temizlik yapılıyor. Daha sonra işçiler elinde süpürgeleriyle ince temizliklerini yapıyor. En son ise özel olarak tasarlanmış vakumlu süpürge makinesi en ince  temizliği yapıyor.

Fatih Şaşmaz’a, gece boyunca eşlik eden Tire Belediyesi Temizlik İşleri Çavuşu İsmail Metiner, bu temizlik seferberliğini TireVizyon’a anlattı.

Gece boyunca, basın mensuplarıyla Tire sokaklarını gezen Metiner, temizlik öncesi sokaklara araç park edilmesinin, ekiplere zorluk çıkardığını söyledi.

Salı pazarının ardından sadece temizlik işçileri değil, esnaf da bu temizlik seferberliğine dahil oluyor.

Sonuç olarak Salı pazarının izleri sokaklardan siliniyor ve Tire pırıl pırıl bir Çarşamba sabahına uyanıyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali Galip Cengiz
Ali Galip Cengiz - 13 ay Önce

Tire de sergi acan pazarci esnafimiz belgeleri ve isimleriyle Belediyemizde mevcuttur.Her esnaf sergisini kapatirken kalan coplerini buyuk siyah torbalara koymalari zorunlu yapilmalidir.Boylece belediye cop toplama birimlerine daha kolaylik olacaktir.Coplerini bu sekilde birakmayanlar hakkinda cezai islem yapilabilir.Nasil olsa her esnafin yeti numarali olarak belirlidir.Hatta Yerinden temiz birakmayan esnafin iki uc kez ihtar edilerek yerini bir daha acamayacak olmasi bile ihtar edilebilirki yerini temiz birakmaya zorunlu hale getirilebilir.

SIRADAKİ HABER

banner256