Piyango gibi: Yıllar sonra hakkına kavuştu!

Tire’de yaşayan 79 yaşındaki Havva Zeybek isimli kadın, yıllar önce kaybettiği eşinden kalma maaşına 9 yıl sonra kavuştu. Yaşlı kadına aynı zamanda geriye dönük 28 BİN TL maaş ödemesi yapılacak.

Piyango gibi: Yıllar sonra hakkına kavuştu!
banner244

Ergün ÇELİK

Geçtiğimiz günlerde Tire’de duyanları hayrete düşüren bir olay yaşandı. Sosyal Yardımlaşmadan aldığı aylık 250 TL yaşlılık maaşıyla geçimini sürdürmeye çalışan bir kadının, 9 yıl önce ölen eşinden maaş almayı hak ettiği ortaya çıktı. Tire Sosyal Güvenlik Merkezi tarafından yapılan incelemede tesadüfen ortaya çıkan gerçek yaşlı kadını minik bir servet sahibi yaptı.

YILLAR ÖNCE SGM’NİN KAPISINDAN DÖNMNÜŞLERDİ

Tire’nin Dağdere Köyü nüfusuna kayıtlı olan 72 yaşındaki Bayram Zeybek isimli vatandaş, 2009 yılında vefat etmişti.  Vefatından önce 2 Haziran 2008’de emeklilik için Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuran Bayram Zeybek’e yaklaşık 20 BİN TL pirim borcu olduğu ve bu parayı ödemeden emekli olamayacağı söylendi. Maddi sıkıntılarından dolayı borcunu ödeyemeyen Bayram Zeybek, eve döndüğünde durumu eşi Havva Zeybek’e anlatmıştı. Durumu bilen Havva Zeybek, borcu ödeyemeyeceğinden eşinin ölümünden sonra emeklilik ve maaşla ilgili hiçbir müracaatta bulunmadı.

2015 YILINDA KANUN DEĞİŞTİ

6 yıllık bir sürenin ardından 2015 yılında devlet tarafından kanun değişikliğine gidildi. BAĞ-KUR’da ödenmeyen borçları dondurma kanunu çıktı. Bu kanunla birlikte hak kazananlara para yatırmadan emeklilik hakkı doğdu. Ancak eşinden dolayı emeklilik hakkı kazanan Havva Zeybek’in bundan haberi yoktu.

YAŞLILIK MAAŞIYLA GEÇİNİYORDU

Maddi sıkıntılar yaşayan ve hiçbir geliri olmayan 79 yaşındaki Havva Zeybek, Sosyal Yardımlaşma Vakfı’nın bağladığı aylık 250 TL maaşla geçinmeye çalışıyordu. 3 aydan 3 aya aldığı maaşla hayatını sürdürmeye çalışan Zeybek’e müjdeli haber geçtiğimiz günlerde geldi.

TESADÜFEN ORTAYA ÇIKTI

Tire Sosyal Güvenlik Merkezi’nde kayıtları inceleyen yetkililer 9 yıl önce hayatını kaybeden Bayram Zeybek’in eşi Havva Zeybek’in hayatta olduğunu fark etti. Yapılan araştırmadan sonra Havva Zeybek’in eşinden dolayı emekli olduğu ve maaş almaya hak kazandığı ortaya çıktı. Konunun üzerinde yoğunlaşan yetkililer Havva Zeybek’e ulaştı ve müjdeli haberi verdiler.

28 BİN TL GERİYE DÖNÜK MAAŞ ÖDENCEK

Tire SGM yetkilileri yaşlı kadın için kanunun değiştiği tarih olan 1 Ağustos 2015’ten bu yana geriye dönük maaş hesaplaması yaptı. Yapılan hesaplamada yaşlı kadının 28 BİN TL geriye dönük maaş alacağıyla birlikte bundan sonra ödenmek üzere aylık Bin 27 TL maaş bağlanacağı ortaya çıktı. Eşinden kalan maaşa yıllar sonra kavuşan yaşlı kadının toplu maaşını Mart Ayı’nda alacağı öğrenildi.

“ŞAKA YAPIYORLAR SANDIM”

Eşinin ölümünden 9 yıl sonra maaşına kavuşan 79 yaşındaki Havva Zeybek, önce kendisine şaka yapıldığını sandı. Olayın gerçek olduğunu anladığında büyük bir mutluluk yaşadığını ifade eden Zeybek, HaberTire Gazetesi’ne yaptığı açıklamasını şu sözlerle sürdürdü;

“Ben 79 yaşında kendi halinde yaşayan biriyim. Bu güne kadar Sosyal Yardımlaşma Vakfı’ndan aldığım yaşlılık maaşımla geçiniyordum. Tire SGM yetkilileri bana ulaşıp durumu anlattıklarında inanmadım. Açıkçası hiç umudum yoktu. Bana söylendiği gibi Tire Sosyal Güvenlik Merkezi’ne gittim. Sağ olsunlar oradaki tüm çalışanlar benimle yakından ilgilendi. Bir çay içimi kadar kısa sürede maaşımı bağladılar. Şu anda çok mutluyum. Allah buna vesile olan herkesten razı olsun. Allah böyle devlet memurlarını başımızdan eksik etmesin”

banner246
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner221

banner250