Müzik kasetlerini Kent Müzesi’ne bağışlayacak

Tire’nin son müzik kasetçisi Ali Kurtça 9 yıl önce iş yerini kapattıktan sonra elinde kalan binlerce müzik kasetini Tire Kent Müzesine bağışlayacak.

Müzik kasetlerini Kent Müzesi’ne bağışlayacak

  Eşsiz bir koleksiyona sahip olduğunu belirten Kurtça, “kasetli günler bir başka güzeldi” dedi.

Tire’de, aralıksız 25 yıl müzik market işleten Kurtça Ali Kurtça (55), bir döneme damgasını vuran zengin müzik kaseti koleksiyonunu Tire Kent Müzesine bağışlama kararı aldı. Yerli sanatçılara ait zengin bir koleksiyona sahip olduğunu belirten Kurtça, “kasetli günler bir başka güzeldi. İşyerimin kapısında, insanlar karışık kaset doldurmak için sıraya girerlerdi. Popüler sanatçıların yeni kasetlerinin çıkacağını gazetelerden öğrenenler parasını peşin verip önceden sevdikleri sanatçıların kasetlerini ayırttırırlardı. Mesleğe başladığımda ilçede kaset satan toplam 16 müzik market vardı. Şimdi ise hiç kimse kalmadı. Önce yavaş yavaş kaset dönemi bitti. Ardından CD dönemi başladı ama o da uzun sürmedi. Özel radyoların kurulması ve internetin yaygınlaşması ile mesleğimiz maalesef teknolojiye yenildi” dedi.


ÇUVALLARIN İÇİNDE SAKLIYOR
2007’de, iş yerini kapattıktan sonra elinde kalan yaklaşık 6-7 bin adet müzik kasetini koyacak yer bulamadığı için çuvalların içinde saklayan Kurtça, “Öyle güzel günler yaşadık ki, müşterinin istediği karışık kasetleri hazırlamak için sabahlara kadar çalıştığım oluyordu. Tire’nin yanı sıra, Ege ve Marmara Bölgesi’nden müşterilerime istedikleri kasetleri dolum yaparak gönderiyordum. Elimdeki müzik kasetlerinin bir köşede öylesine durmasına gönlüm razı olmuyor. Çekilecek dönem dizileri ve sinema filmlerinde isteyenlere kullanılmak üzere verebilirim.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner127

banner221