Karatekeliler: “Lütfen deremizi kirletmeyin!”

Tire’ye bağlı Karateke  köyü halkı bugünlerde dertli. Yıllardır köylerinin içinden akan dereden mahsullerini sulayan köy halkı iddiaya göre Tire Organize Sanayi Bölgesi’nin dereye karıştırdığı atık maddeler yüzünden tarımsal sulama yapamıyor.

Ergün ÇELİK - Fatih ŞAŞMAZ 

Geçtiğimiz aylarda  dereden gelen pis kokulardan rahatsız olan köy halkı dereden numune alarak tahlil yaptırdı. Tahlil sonucunun tarımsal sulamaya elverişsiz çıkmasının ardından ilgili kurumlara şikayet dilekçesi veren vatandaşlar ise  bir sonuç alamadılar. Köyde pis kokuların arttığını ve sivrisineklerin köyde kol gezdiğini söyleyen köy halkı sorunun bir an önce çözüme kavuşmasını istedi.

Konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Karateke Köy Muhtarı Erkan Tutkaç ”Eskiden köyümüzün içinden akıp geçen Yuvalı deresinden köy halkı mahsullerini suluyordu. İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU dereler birimi ise bu dereyi her yıl temizlemesine rağmen pis kokunun önüne geçemedik. Yaptığımız araştırma neticesinde  TOSBİ’nin  bu dereye atık madde karıştırdığınıı duyduk. Biz de sudan numune alarak tahlil yaptırdık. Tahlil sonucunda suda bol miktarda tuz ve mikrop tespit edildi. TOSBİ ile gerekli görüşmeleri yaptık ancak sonuç alamadık. TOSBİ’nin arıtması var ama sanırım düzgün bir şekilde çalıştırmıyorlar. Zaten köyde sularımız yok denecek kadar az, biz bu dereden istifade ediyorduk. Su milli servet. İlgililere buradan sizin aracılığınız ile bir kez daha seslenmek istiyorum. Lütfen deremizi kirletmeyin.”

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2017, 06:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner127

banner221

banner223