“Çocuklar da Stresle Başa Çıkma Yöntemlerini Öğrenebilir”

Kent Sağlık Grubu’ndan Uzman Klinik Psikolog Birgül Gökçe Doering, Agora AVM’nin Cuma Sohbetleri’ne konuk oldu. Doering, söyleşide anne ve babalara çocuklarıyla iletişimde ve karşılaşacakları sorunların çözümünde izlemeleri gereken yollara dair önerilerde bulundu. 

“Çocuklar da Stresle Başa Çıkma Yöntemlerini Öğrenebilir”


AVM sohbetleri kapsamında yaptığı konuşmada önemli mesajlar veren Doering, 
çocukların stresle başa çıkma yöntemlerini öğrenebileceklerini belirterek, “Çocuklar bu yolla hayat problemlerini çözebilirler. Rol model olmak ve etkili tutumları çocuklarımıza geçirmek mümkün. Çocukların davranışlarının biçimlenmesini sağlayan ve çevresi ile iletişimde ebeveyn yaklaşımı önemlidir.  Kuşkusuz çocuğun bakımı ile ilgili yakınları ve daha sonra okul hayatında da etkilenebileceği ana ve babanın yanında da rol modeller olacaktır. Bu etkileşimde pozitif ve cesaretlendirici yaklaşım, yetişkinlik dönemlerine hazırlıyor çocuklarımızı. Çocuklara ilişkin sorun çözümünde bazen basit bir tutum değişikliği, önemli bir davranış bozukluğunun çözümünü sağlayabiliyor. Çocuklar onların sorunları üzerinde çalıştığınızı fark ettikleri an bile değişime katkı verebilirler. Bunun için problemin adının konması ilk adım. Çözüm için bir ortak plan yapılmalı ve uygulamaya konmalıdır. Kendi yaklaşımlarının daha fazlası  gerektiğinde bir uzmana  danışmak ve destek almak uygun olacaktır” dedi. 


Çocuklar da Stresle Başa Çıkma Yöntemlerini Öğrenebilir

Çocukların da  stresle başa çıkma yöntemlerini öğrenebileceklerini belirten Doering, “Hayat problemlerinin çözümü için çocuğa rol model olunmalı ve birlikte çözüm üzerinde çalışılmalıdır. Sorunun çözümü planlandıktan sonra aşama aşama uygulamaya konmalıdır. Yeni planlar da devreye sokulabilir. Çocuklar hatalarını başarısızlık olarak algıladıklarında sorun yaşayabiliyorlar. Her hatanın yeniden yapılanabilmesi için bir adım olduğunu anlamaları ve bunun keyifli bir yol olduğunu fark etmeleri psikolojik sağlamlılık geliştirmelerini sağlayacaktır. Olumsuz yaşam olaylarını bir tehdit gibi değil de değişim için bir fırsat olarak yorumlamaları için biz anne ve babaların ya da çocuğunuzun yaşamında etkisi olan kişilerin de buna inanması ve uygulaması etkili olacaktır.  İyi bir dinleyici olarak çocuğunuza dinlemenin işe yararlığını davranışlarınızla göstermeniz mümkün. Çocuğunuzla uygun göz seviyesinde, göz kontağı ile yapacağınız ona ayrılmış bir zaman dilimine katılımını sağlamak zor olmayacak. Dikkat ve odaklanma için etkili bir tutum rol model olabilmekle ilgilidir” diye konuştu. 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER