banner277
banner264

Bitmeyen meslek aşkı

Tireli dikiş makinasi ustası Ahmet Ziyaettin Filiz, ilerleyen yaşına rağmen unutulmaya yüz tutmuş mesleğini sürdürmeye devam ediyor.

banner288
Bitmeyen meslek aşkı

 Tireli dikiş makinasi ustası Ahmet Ziyaettin Filiz, ilerleyen yaşına rağmen unutulmaya yüz tutmuş mesleğini sürdürmeye devam ediyor.

Ergün ÇELİK

Bir asırlık hayat hikayesiyle görenleri şaşkına çeviren Tireli Ziyaettin Usta, 89 yaşında olmasına rağmen kendi mesleğini aşkla sürdürmeye devam ediyor. Gençlik yıllarını, Tire’nin ilk saatçilerinden babası Şükrü Filiz’in yanında çıraklık yaparak geçiren Ziyaettin Usta 1951 yılında evlendi. Evliliğinin ardından baba mesleğini bırakan Ziyaettin Usta, daha sonra Tire’de Singer Dikiş Makinalarının satış ve tamirini yapan Zihni Kıvanç’ın yanında çalışmaya başladı. Mesleğe olan merakını ve hevesini farkeden Zihni Kıvanç, Ziyaettin Usta’yı bir aylığına İstanbul’a Singer Dikiş Makinalarının üretim yerine gönderdi. Burada kendini geliştiren Ziyaettin Usta, kısa sürede kendini Singer yöneticilerine sevdirdi. Mesleğin püf noktalarını öğrenen Ziyaettin Usta Tire’deki Zihni Kıvanç’ın yanında 25 yıl daha çalıştı. Dolu dolu geçen 25 yılın ardından Ekmekçi Ali Sokak’ta kendi işyerini açan Ziyaettin Usta burada 9 yıl daha müşterilerine hizmet verdi.

 

EŞİ ÖLÜNCE DÜKKANI KAPATTI

Uzun yıllar sonra kendi işyerini açan Ziyaettin Usta’nın dükkan macerası ne yazık ki uzun sürmedi. Yoğun çalışma temposunun arasında hayat arkadaşını kaybeden Ziyaettin Usta, Ekmekçi Ali Sokak’taki dükkanını kapattı. Eşinin ölümüyle büyük üzüntü yaşayan Ziyaettin Usta bir süre hiçbir iş yapmadı. Ömrünü mesleğine adayan Ziyaettin Usta çalışmadan duramadığını farketti ve seyyar olarak işinin başına geri döndü. Bugün 89 yaşında olan Ziyaettin Usta, halen Hasır Pazarı Sokak’ta bulunan seyyar tezgahında Sabah 08:00 ile 18:00 arası Tireli müşterilerine hizmet veriyor.

 

“SİNGER 5 MÜDÜR DEĞİŞTİRDİ BEN HALA BURDAYIM”

Mesleğini çok sevdiğini ve ömrü vefa ettiği müddetçe dikiş makinasi tamirine devam edeceğini belirten Ziyaettin Usta “Mesleğe başladığım günden bu yana Singer markası 5 müdür değiştirdi ben hala burdayım” dedi. Ziyaettin Usta, aradan uzun yıllar geçmesine rağmen hala daha Singer yetkilieriyle görüştüğünü bile getirdi.

 

“ÇALIŞAN DEMİR IŞILDAR”

Meslek hayatı boyunca görevini layıkıyla yerine getiren tecrübeli usta, HaberTire Gazetesine yaptığı özel açıklamada; “İnsanoğlunun başarıya ulaşması için yapması gerek tek şey çalışmaktır. Çalışan demir ışıldar.  Bugün 89 yaşındayım ama mesleğimi hala ilk günkü aşkla yapıyorum. Ne zaman bir dikiş makinası görsem heyecanlanıyorum. İnsanların çalıştığım tezgahta beni dakikalarca izlediğini görüyorum. Bu da beni çok mutlu ediyor” şeklinde konuştu. Yaklaşık 1 asıra dayanan  meslek hayatında çok şey öğrendiğini söyleyen Ziyaettin Usta, günümüz gençlerine de öğüt vermeyi ihmal etmedi. Emektar Usta, günümüz gençlerine “İnsan ancak sevdiği işi yapınca mutlu olur ve başarıya ulaşır. Herkes sevdiği işi yapsın”dedi.

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2015, 02:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner276