Bayındırlı üretici “Domuz” nöbetinde…

Bayındırlı çiftçiler mısır tarlalarına musallat olan domuz sürülerinden ürünlerini korumak için gece gündüz tüfekle nöbet tutuyor.

Bayındırlı üretici “Domuz” nöbetinde…

İzmir’in Bayındır ilçesinde, mısır üreticisi gruplar halinde 7/24  “Domuz” nöbeti tutuyor. Bayındır, Tire, Torbalı ve Ödemiş ilçeleri arasında ağırlıklı olarak, mısır, yaz sebzesi, karpuz ve kavun yetiştiren çiftçiler, tarlalarına sürüler haline giren ve büyük zararlar veren domuzlara karşı gece gündüz demeden mücadele ediyor. Silajlık mısır hasadının yoğunluk kazandığı yaz aylarında özellikle mısır tarlalarına giren domuz sürüleri tarım işçileri açısından da büyük tehlike yaratıyor. Yaklaşık, 2 metreyi aşan mısırların arasından bir anda fırlayan domuzları tarlalardan kovalamak için oluşturulan “Domuz timleri” ise bölgede devamlı şekilde devriye geziyor.


MISIR TARLALARINA GİRİYORLAR

Domuzun, hızlı şekilde üreyen bir hayvan olduğunu ve mücadelede bu yüzden zorluklar yaşadıklarını ifade eden Ramazan Gülsül (29), “Mısır bitkisi, domuzların en çok sevdiği yiyecekler arasında yer alıyor. Sürüler halinde girdiklerinde tarlalarımızdaki ürünlerimize büyük zararlar veriyorlar. Yörede yaklaşık 300 kişi ellerindeki tüfeklerle ürünlerini domuzlardan korumaya çalışıyor” dedi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner127

banner221

banner223