Tireli isim CHP İzmir İl Başkanı oldu

Geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanlığı görevinden istida ettiğini açıklayan ve bu açıklaması İzmir ve Türkiye siyasi gündeminde yer eden Alaattin Yüksel’in yerine Asuman Ali Güven getirildi.

Tireli isim CHP İzmir İl Başkanı oldu

 İddialara göre; Genel Merkez ve Genel Başkan ile sorunlar yaşayan Yüksel, bu şekilde görevi sürdüremeyeceğini düşünerek görevi bırakma kararı aldı.


Tireli olan yeni İl Başkanı Güven, İzmir İl Başkanlığı görevinin boşalması sonrasında, “Parti tüzüğünün 42. maddesi / C Bendinde yer alan ‘İl ve İlçe başkanlığı boşaldığında, olağan kongreye kadar görev yapmak üzere yenisi, il ve ilçe yönetim kurulu üyeleri veya partililer arasından, il ve ilçe yönetim kurulunun üye tam sayısının salt çoğunluğuyla ve geciktirilmeden seçilir” hükmü uyarınca yapılan seçim sonrasında oybirliği ile seçilip göreve getirildi.


“YARDIMSEVER, MÜTEVAZI BİRİDİR”
Olağan kongre tarihine kadar, muhtemelen 16 ay gibi bir süre, İl Başkanlığı görevine getirilen, CHP’nin yeni İzmir İl Başkanı olan Tireli Asuman Ali Güven hakkında kısa bir değerlendirmede bulunan CHP Tire İlçe Başkanı Hakan Şenoyar, şunları söyledi: “Asuman Ali ağabeyimiz, partili büyüğümüz, kendisini iyi tanıyanlar tarafından ‘Asuman Baba’ diye çağrılan biri. Lakabından da anlaşılacağı gibi babacan biri. Yardımsever, mütevazı bir isim. Örgüt içinde gelen, gençlik yıllarından beri partiye hizmet vermiş bir isim. Kendisi çok protokollere çıkmayan, örgütün sesini dinleyen, ekip çalışmasına açık, öngörüsü yüksek bir siyasetçidir.” 


“TİRE İÇİN BİR ŞANSTIR”
Şenoyar sözlerinin devamında; “Görevi bırakan Alaattin Yüksel başkanımız, deneyimli ve değerli bir siyasetçiydi. Onun yaratacağı boşluğunu en iyi şekilde dolduracağına inanıyorum. Kendisini tanıyan hiçbir CHP’linin Asuman Ali Başkanımız hakkında olumsuz konuşacağını sanmıyorum. Pozitif bir insandır. CHP İzmir teşkilatının onun liderliğinde daha bir aile olacağını düşünmekteyim. Parti, iç çekişmelerden sıyrılıp enerjisini dışa verecektir. Asuman Ali başkanımız Tire ve Küçük Menderes Havzası için bir şanstır.”dedi.


ASUMAN ALİ GÜVEN KİMDİR ?
1957 İzmir Tire doğumlu. Gazi Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nden 1982 yılında mezun oldu. Kamuda ve özel sektörde çalıştıktan sonra 1997 yılında kendi işini kurdu halen serbest ticaretle uğraşmakta ve İzmir’deki ‘elektrik malzemeleri toptan ticareti’ yapan en önemli firmalarından birine sahip. 1975 yılında CHP Gençlik Kollarında siyasete başladı. 1977 yılında Bülent Ecevit’in Genel Başkanlığı döneminde Ankara Gençlik Kolları İl Başkanlığı görevinde bulundu. İlçe, İl, Genel Merkez Gençlik Kollarında yöneticilik ve kurultay delegeliği yaptı. 1980 sonrası SODEP, SHP ve sonrası CHP’de aktif siyaset yaptı. Kurultay Delegeliği İl YKÜ, İlçe Başkanlığı görevlerini kongrelerde kazandı. Son olarak, İzmir İli Örgütlerden Sorumlu Başkan Yardımcılığı görevini yürütmekteydi ve İzmir İl Başkanlığı görevine getirildi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner127

banner221

banner223