Burak Alp Ersen, “Tire’deki ittifakta sorun var”

CHP Tire Belediye Başkan Aday Adayı Burak Alp Ersen dün CHP ve İYİ Parti kulislerinde konuşulan Tire’nin İYİ Parti’ye bırakıldığı şeklindeki haberlere ilişkin açıklama yaptı.

Burak Alp Ersen, “Tire’deki ittifakta sorun var”

CHP’nin Tire ile ilgili ne karar vereceği uzun süredir merakla beklenen bir konuydu. Dün Cumhuriyet Halk Partili ve İYİ Partili kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Tire ilçesinde belediye başkan adaylığı, iki partinin Millet İttifakı anlaşması gereği İYİ Parti’ye bırakıldı.

Bu konuda konuşan Cumhuriyet Halk Partisi Tire Belediye Başkan Aday Adayı İnşaat Mühendisi Burak Alp Ersen, “Genel merkez kaynaklarından edindiğimiz bilgilere göre pazartesi günü  yapılan Akşener ve Kılıçdaroğlu görüşmesinde Tire ve Kiraz’ın İYİ Parti’ye verilmesi konusunda ön mutabakata varıldı. Tire ve Kiraz’da Millet İttifakı’nın belediye başkan adayları İYİ Parti çatısı altında seçime girecekler. Ben ve diğer Belediye Başkanı Aday Adayları ile ilçe yöneticilerimiz bu konudaki çekincelerimizi defalarca kez gerekli makamlara ilettik. Tire’de bu seçimin CHP çatısı altında rahatça kazanılabileceğini, 64 yıl sonra güçlüklerle kazanılmış bir belediye başkanlığımızın olduğu yerde, İYİ Parti çatısı altında yapılacak ittifakın taban açısından bir takım riskler taşıdığını dile getirdik. Yaptığımız saha çalışmalarında gördüğümüz tabloyu hem bir rapor hem de yüz yüze görüşmelerle ilgililere aktardık. Bu riskleri buradaki diğer aday adayı arkadaşlarımız ve mevcut başkanımız da görmektedir.” dedi.

“KARAR ALINIRKEN TİRE HALKINA SORULMADI. BU KARAR PARTİ MECLİSİMİZDEN DÖNMELİDİR”

Resmi kararın Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi’nin 27 Ocak 2019 Pazar günü gerçekleştireceği toplantıdan sonra açıklanacağını hatırlatan ERSEN şöyle devam etti, “Partili kaynaklardan edindiğimiz bu bilgiyi kamuoyu ile paylaşmak durumundayım. Tabi bu karar PM’den çıkmadığı sürece kesinleşmiş bir karar değildir. Şu anda bu bir ön mutabakattır. Genel Başkanımız ağzından böyle bir söz verildiğini öğrendik. Bunun Tire’deki yansımaları nasıl olacak bilemiyoruz. Partimizin kararına karşı olumsuz bir hareket yapmamız tabii ki mümkün değildir, ancak CHP’li bir aday adayı olarak bu oldubittiden oldukça rahatsızım. Biz fikren Millet İttifakı’nın yanındayız. Tire ile ilgili bir karar verilirken, bu kararın belli temayüller ve prensipler çerçevesinde şekilleneceğini düşünüyorduk. Bizim elimizdeki belediyelerin pazarlık konusu olması beni ve diğer aday adayı arkadaşlarımızı üzdüğü gibi, partililerimiz ile CHP’ye gönül vermiş 25 bin seçmenimizde de büyük bir kırgınlık yaratmıştır. Buradaki İYİ Parti temsilcilerinin bizim 64 yıl sonra kazandığımız belediyemize göz dikerek, burayı illa ki almak istemeleri de bizi kaygılandırmaktadır. Bir aday adayı olarak bu durumu içime sindirmem tabi ki mümkün değildir. Biz saha adamıyız, lobi siyasetini de biliriz ama ahbap-çavuş siyasetini hiç sevmeyiz. Bir belediye başkanı olmak isteyen aday ve ekibinin vizyonu olmalı, projeleri olmalı, Başköy Jeotermal Direnişi gibi toplumsal olaylara duyarlılığı olmalıdır. İnanıyoruz ki bu karar Parti Meclisimizden dönecektir.”

"TİRELİLERİN CHP’DEN BEKLENTİSİ BÜYÜKTÜ”

“Bize aday adaylığı sürecinde destek veren Tireliler, değişim ihtiyacının yerelde gerçek bir CHP iktidarına oy vererek gerçekleşeceğine inandıklarını belirtmişlerdi. Bu nedenle CHP’den büyük beklenti içerisindedir Tireli hemşerilerimiz. Tire ile ilgili bu karar alınırken Genel Merkezimizin ilçe yönetimiyle ve dört aydır sahada çalışan aday adaylarıyla her hangi bir görüşmesi olmadı. Biz Türkiye’nin bekası için Genel Merkez’de bir takım kararlar alındığını biliyoruz. Bizim elimizdeki belediyenin birileri tarafından dayatmayla, bir takım bahane ve gerekçelerle, işin kötüsü projelerle değil, anketlerle değil, ‘Biz daha iyisini yaparız’ diyerek değil, bunun yerine, ‘Bu bizim adamımız, aday yapalım’ denerek, İyi Parti’ye bırakılacak olması büyük bir talihsizliktir.”

“TİRELİ SEÇMENLER BU DURUMU KABULLENMEYEBİLİR”

Sürecin bu şekilde gelişmesinin ardından kendisinin tek başına bir şey yapmasının artık güç olduğunu ifade eden ERSEN, “Bu saatten sonra benim tek başıma yapabileceğim bir şey yok. Benim aday adayı olarak üzerime düşen sorumluluk bu bilgileri halkımızla paylaşmak. Bizi rencide eden konu, karşımızda Millet İttifakı’nın diğer ortağı olan partinin aday adayı ‘İttifakın adayı ben olmazsam, partimden her halükarda aday çıkarım’ derken, biz böyle bir yaklaşımın içinde hiç olmadık. Tire’de yaklaşık 25 bin CHP’li seçmen var. Buna rağmen ukalalık da etmedik. Bu yapının oluşumunda yılların emeği var. Tire’de yerelde iktidar olabilmek için 64 yıl beklemiş büyüklerimiz var. Bu uğurda mücadele etmiş eski ilçe başkanlarımız, yöneticilerimiz, belediye başkan adaylarımız var. Burada kökü neredeyse 100 yıla dayanan bir parti var.

İnşallah bu kararı veren büyüklerimiz, Tire’de Millet İttifakı olarak seçimi kazanacağımızdan emin olarak bu kararı vermiştir. İnşallah seçim sonucunda bunu görürüz. İnşallah bunun hesabını bizden daha iyi yapmışlardır. Millet ittifakının partiler olarak Tire’de toplam 30 bin oyu ve cumhurbaşkanlığı seçiminde ise toplam 32 bin oyu varken, inşallah aday olan dostumuz 23-24 bin oy bandında kalmaz ve bu seçim kaybedilmez. Burada tek temennimiz bu. Partimizin PM’den çıkan kararına bir CHP’li olarak tabi ki saygı duyacağım. Parti meclisi karar verene dek de bu mutabakatın yanlış olduğunu herkese dilimiz döndüğünce anlatacağız. Bu durumu rahatça kabullenmemiz tabi ki mümkün değildir.”

“2 AYDIR İLÇE YÖNETİMİMİZİ ÖRGÜT OLARAK BİR ARAYA GELME YÖNÜNDE UYARDIM. EN AZINDAN SON DÖRT GÜN KALA BİR ARAYA GELELİM”

“Aday adaylığı sürecinin başından bu yana ne yazık ki, tüm uyarılarıma karşın örgüt olarak bir araya gelemedik. Biz CHP Tire üyeleri ve seçmenleri olarak acilen bu durumu değerlendirmeliyiz. PM üyeleri ve MYK Üyelerimize, İzmir vekillerimize, İl yöneticilerimize gereken uyarıları yapmalıyız. PM Toplantısına kadar Önümüzde 4 gün var. Tüm yöneticilerimizin numaraları resmî sitemizde bulunuyor.” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER