Başkan Çiçek DSP’den aday oldu

Tire Belediye Başkanı Tayfur Çiçek, 2019 yerel seçimi için Demokratik Sol Parti’den aday olduğunu açıkladı.

Başkan Çiçek DSP’den aday oldu

Ercan ÇELİK

Adaylık başvurularının son gününde Tire siyasetinde hareketli saatler yaşanırken, Tire Belediye Başkanı Tayfur Çiçek, beklendiği şekilde DSP’den aday oldu. Tire Belediyesi’ndeki makamında basın mensuplarıyla buluşan Başkan Çiçek, yaptığı açıklamada 67 yıl sonra Tire’de belediyeyi kazanan Cumhuriyet Halk Partisi’nin, İYİ Parti’yi destekleme kararına tepki göstererek, halkı cephelere bölmenin yersiz olduğunu, her partinin kendi adayıyla seçime girmesi gerektiğini söyledi.

“MASA BAŞINDA SEVR ANLAŞMASI GİBİ...”

Tire’nin diğer ilçelere göre farklı bir konumda olduğunu vurgulayan Tayfur Çiçek, “CHP, son genel seçimlerde Tire’de İYİ Parti’nin 2 katı oy almasına rağmen, Ankara’da liderlerin masa başında yaptıkları toplantılarla Tire bütünüyle İYİ Parti’ye bırakıldı. Sanki bir savaştan mağlup çıkmışız, masa başında Sevr Anlaşması gibi masa başında yazıp çizip, devir teslim yapıyorlar. Halka rağmen bu tür anlaşmalar bence geçersizdir. Önemli olan halkın iradesidir. Bizi bu makama Tire’de yaşayan insanlar getirdi. Biz kentimizi seviyoruz. Artık emeklilik planları yapıyordum fakat CHP’den 67 yıl sonra ilk kez belediyeyi kazandırdık. 5 yıl boyunca 5 tane ödül kazandık. Belediyemiz çevre ilçelere göre her bakımdan daha iyi durumdadır.” Dedi.

“SEÇMENE BÜYÜK SAYGISIZLIK”

1999 yılında ilk kez aday olduğu seçimi işaret eden Başkan Çiçek, “Bu seçim ilk defa görüyorum ben böyle bir şey. 99’da aday olduğumda benim 10 tane rakibim vardı. Demokrasi budur. Her partinin bir adayı vardı. Ama şimdi sanki genel seçime gidiliyor havası verildi. Cepheler oluştu. Ben buna asla katılmıyorum. Belediye başkanlığı halka hizmet makamıdır. Halk heralde bu hizmetlerimizden memnun ki bizi 3 farklı partiden belediye başkanı yaptı. Ankara’da alınan kararla işin oldu bittiye getirilmesi buradaki seçmene ve halka büyük bir saygısızlıktır.” Şeklinde konuştu.

DİĞER ADAYLARA BAŞARILAR DİLEDİ

Cumhur ve Millet İttifakı adaylarından da bahseden Çiçek, “Diğer iki partiden de çok genç tertemiz adaylar var. Keşke onlar da belediyeciliği meclis içinde iyice kavramış olsalardı. Yani bu işe onlar da gönül vermiş. Onlara da başarılar diliyorum.

“TABANDAN GELEN BASKI VAR”

Toplumda tabandan gelen baskı “Bizi bırakma. Şimdi tatil zamanı değil. Yarım kalan projeler var. Lütfen bizi bırakma bunları tamamlayalım” şeklinde. Bu ısrarlar bizi buraya getirdi. Eleştiriler vardır tabi. Eleştirilere açığız. “Başkan bizimle çay içmeye gelmiyor” diyorlar. Biz çay içmeye gelmiyoruz ama Tire’de her mahallede şantiyelerdeyim ben gün boyu. Biz iş yapmaya geliyoruz. Halkın içindeyiz. O semtin kahvesinde oturmuyorum ama işçilerimle ustalarımla o semtteki şantiyedeyim.

“TİRE MARKA ŞEHİR OLACAK”

Tire bir marka şehir olacaktır. Şu anda zaten o yolda hızla ilerliyoruz. Seçime 4 defa girdim. Bu beşinci olacak. Biz ne yapacağımızı biliyoruz. Halk da ne yapacağını biliyor. Demirel’in dediği gibi “Yeter söz milletin”.  Tiremizde yapılacak daha çok iş var. Kararı vatandaş verecek. Sonuçta toplumdan gelen yoğun istek bizi son güne kadar bekletti.”  Dedi.

MECLİS LİSTESİ HAZIRLANIYOR

Meclis listesi konusundaki soruyu da yanıtlayan Tayfur Çiçek, “Meclis listesi konusunda çalışıyoruz. Biliyorsunuz bir takım prosedürler var. Başka partilere kayıtlı olan arkadaşlar var. Onların YSK nezdinde istifa edip gerekli formların doldurulması gerekli. Bunlar yapılıyor. Saat 17:00’ye kadar bitireceğiz.” Dedi. Meclis listesini gün içinde açıklaması bekleniyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER