banner277
banner264

Türkiye’nin Son Nalıncısına Kaymakam Tanrıseven’den Ziyaret

Türkiye’nin son nalıncı ustası Cemil Tolga, geçmişte Ege Bölgesinde ticaretin kalbinin attığı 8 asırlık Tire çarşısında nalın üretmeye devam ediyor. Son Ustaya vefa ziyaretinde bulunan Tire Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven, “Cemil Ustanın başımızın üzerinde yeri var” dedi.

Tire’de bulunan tarihi el sanatları ve onların yaşayan son ustalarına destek amaçlı ziyaretlerini sürdüren Tire Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven el sanatları çarşısında 75 yıldır nalıncılık yapan 87 yaşındaki Cemil Tolga’yı ziyaret etti.  

KAYMAKAM TANRISEVEN “EL SANATLARI BİR KENTİN AYNASIDIR”

Kaybolmaya yüz tutan el sanatları için destek turlarını sürdüren Tire İlçe Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven, el sanatlarının bir kentin aynası olduğunu söyledi. Eskiden ihtiyaçları gidermek için ustaların el emeği göz nuru dökerek yaptığı ürünlerin teknolojinin gelişmesiyle birlikte daha çok sanatsal ürünler haline geldiğini kaydeden Kaymakam Tanrıseven şunları söyledi: 

“Bir kentin kimliğini yansıtan el sanatlarına sahip çıkıp onları gelecek kuşaklara aktarmak en birincil görevlerimiz arasında. Bu sebeple Tire’de bulunan el sanatları ve onların son ustalarına destek amaçlı ziyareti yapıyorum. Bu hafta Nalıncılık mesleğini 75 yılı aşkın süredir azimle devam ettiren Türkiye’nin son nalıncısı Cemil Ustamızı ziyaret edip kendisinden meslek ile ilgili bilgiler aldık.”

“USTALARIN ÇALIŞMA AZMİ BİZLERE ÖRNEK” 

“Cemil Usta ve onun gibi mesleğini aşk ile yapan tüm ustalarımıza Allah uzun ömür, sağlık sıhhat versin. Son Ustalar ilçemizin gururu. Her zaman yanlarındayız. Cemil Ustanın da bir isteği olursa her zaman başımızın üstünde yeri var.”

“BENDEN SONRA YOK”

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren nalıncı ustası Cemil Tolga şunları kaydetti: “Ben 87 yaşındayım dile kolay tam 75 yıldır bu mesleği sürdürüyorum. Ömrüm vefa ettiği sürece de devam edeceğim. Artık bu mesleği yapan yok. Bizim mesleğimiz de güncelliğini yitirdi. Eskiden bu çarşıda 8 tane nalıncı vardı. Şimdi artık bu meslek de bitme aşamasına geldi. Benden sonra bu mesleği sürdürecek kimse yok.”

“İLK HUSUSİ ZİYARET EDEN KAYMAKAM”

“Daha önce selam veren ayaküstü hal hatır soran olmuştu ama ilk kez bir Kaymakam beni hususi ziyaret ederek sohbet etti. Bu yeter bize. Kaymakamımız Hasan Tanrıseven’den Allah razı olsun.”

KAYMAKAM TANRISEVEN’E NALIN HEDİYE ETTİ

Duygusal anların yaşandığı ziyarette Tireli nalıncı ustası Cemil Tolga, Kaymakam Tanrıseven’e ziyaret anısına bir çift nalın hediye ederek “Bunu size hediye ediyorum. Ziyaretiniz beni çok memnun etti. Bu hediyeyi benden bir hatıra olarak saklamanızı istiyorum” dedi. 

Kaymakam Tanrıseven Cemil Usta’nın yaptığı nalını Kaymakamlık makamında sergileyeceklerini kaydetti.

“DEĞERLİ ÇEYİZ HEDİYESİ”

Nalın, özel durumlarda giyilen, vücudun statik elektriğini alan bir çift tahtadan ayakkabıdır. Türk işleme sanatıyla birleşmiş süslü, altın, gümüş işlemeli, sedef kakmalı, incili boncuklu, çeşit çeşit desenleriyle ustasının elinde süslenen nalınlar, eskiden her gelinin çeyizinde mutlaka bulunuyordu.

Kadife üzerine sırma ile işlenmiş nalınlar ilk defa Tireli ustalar tarafından üretilmiştir. Geçmiş dönemlerde çeyiz sandıklarının vazgeçilmesi olan nalınlar, bugün hediyelik eşya olarak satılmakta ve şark köşelerini süsleyen otantik simgelerdendir.

Nalınlar, genç kızlara düğün hediyesi olarak götürülürdü.  Çeyiz nalını denilen nakışlı, sedef kakmalı, gümüş kaplamalı nalınlar da yapılır, çeyiz tepsilerine konulurdu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner275