banner277
banner264

Tire’de Kırkyama (Patchwork) Sergisi

Yokluk sanatı olarak bilinen ve günümüzde popüler bir modern sanata dönüşen "Kırkyama" ürünleri ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

banner288
Tire’de Kırkyama (Patchwork) Sergisi

Emekli Coğrafya öğretmeni olan Nalan Sezgen Çelebi, hobi olarak başladığı şimdilerde tutkunu olduğu el emeği göz nuru kırkyama ürünlerini, Tire Tarihi Bedestende açtığı sergi ile görücüye çıkardı. Geçtiğimiz gün açılışı gerçekleşen Kırkyama (Patchwork) ve El işi Sergisinde yaklaşık 200 ürün yer alıyor. Kırkyama ile hazırlanan eserlerin yanı sıra el işi ürünler olan çanta, masa örtüsü ve yatak örtüsü gibi bir çok ürün ziyaretçilerin beğenisini topladı.


Açıldığı günden itibaren büyük ilgi gören muhteşem sergi, 21 Mayıs Salı gününe kadar ziyarete açık kalacak. 
Sergiyle ilgili bilgiler veren Nalan Sezgen Çelebi, " Kırkyama, eskiden ninelerimizin kalan parçaları değerlendirmek için yaparak başlattıkları aslında türk kökenli olduğunu bildiğim sonradan tüm dünyada son yıllarda popüler olan Patchwork adıyla tanınan bir el işidir. İğneyle iş yapmayı, dikiş dikmeyi sevdiğim için yıllardır hobi olarak yapıyordum.
Herkesin boş zamanlarını değerlendirecek bir uğraşı olmalı diye düşünüyorum. Çünkü insanlar günümüzde boşluğa düştükleri zaman antidepresan kullanmaya yöneliyorlar. 32 yıl öğretmenlik yaptım oldukça yorucu ve stresli bir işti. Bu el işlerini yaparak o streslerimi attığımı düşünüyorum. Çok severek yaptığım için ölünceye kadar yaparım." dedi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner274