Tire Tarihi Sempozyumu gerçekleştirildi

Tire Belediyesi ile Küçük Asya Araştırmaları Merkezi işbirliği ve Türk Tarih Kurumu’nun desteğiyle, düzenlenen Tire Tarihi sempozyumu gerçekleştirildi.

Tire Tarihi Sempozyumu gerçekleştirildi

Tire Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen ‘Uluslararası Küçük Menderes Araştırmaları ve Tire Tarihi Sempozyumu’nun açılışı dün gerçekleştirildi. Katılımcılar sabahın erken saatlerinde Tire Belediyesi’ne gelerek kayıtlarını yaptırdı. Saatler 10:00’ gösterdiğinde ise açılış programı için konferans salonuna geçildi. Sempozyumun açılışına Tire Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven, Tire Belediye Başkanı Tayfur Çiçek gibi isimlerle birlikte çok sayıda Akademisyen ve Araştırmacı katıldı. Programın sunuculuğunu Şeref Şenki yaparken, açılış konuşmalarının ardından sahneye çıkan efeler, katılımcılara unutulmaz bir gösteri sundu. Sempozyumun ilk oturumu açılış programının hemen ardından başladı. Toplamda gün sürecek olan sempozyum, geniş çaplı Tire gezisi ile son bulacak.

Sempozyumla ilgili açıklamalarda bulunan Düzenleme Kurulu Üyesi, Tire Belediyesi Dış İlişkiler ve Sosyal Projeler Koordinatörü Murat Sanus, şöyle konuştu;

“Düzenlediğimiz bu 5. sempozyum, Tire Belediyesi’nin bugüne kadar düzenlediği sempozyumlardan en büyüğü. 116 katılımcı ve 93 adet bildirimiz var. 37 tane üniversite ve çok çeşitli kurumlardan hocalarımız var. Çok sayıda Profesör ve Doçent şu anda aramızda. Sempozyumumuz bir bilim şenliği havasında geçiyor. Daha önce hiç çalışılmamış konularda bildirimler var. Tire Tarihi, sanatı ve kültürü için çok faydalı bir etkinlik gerçekleşiyor. Sempozyumumuz iki gün sürecek. Üçüncü gün de hocalarımızla birlikte Tire’yi gezeceğiz. Tire’de yeni restore edilen yerleri gezeceğiz. Yapılan çalışmalar Tire’ye büyük ölçüde katkı sağlayacaktır”

TANRISEVEN: “TİRE’NİN TARİHİNE IŞIK TUTACAKTIR”

Tire Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven, Uluslararası Küçük Menderes Araştırmaları ve Tire Tarihi Sempozyumu’nun Tire tarihine ışık tutacağını söyledi. Tanrıseven, açıklamalarını şu cümlelerle sürdürdü;

“Öncelikle Tire Belediyesi’ni böylesine önemli bir çalışmaya ev sahipliği yaptığı için tebrik ediyorum. Tire binlerce yıllık geçmişi olan bir kenttir. Bu açıdan baktığımızda geçmişi 7 bin yıla kadar uzanıyor. Maalesef bu geçmişin yeterli bir şekilde araştırılmadığını görüyoruz. Evliya Çelebi’nin Şehr-i Muazzam, yani büyükşehir dediği kentlerden birisi Tire’dir. Tire tarihinin aydınlatılması, bu günlere aktarılması büyük önem taşıyor. Bu sempozyum büyük önem taşımakta. Burada bilim insanları çeşitli sunumlarda bulunacaklar. Tire, baktığımız zaman tarihi ve kültürel geçmişiyle Osmanlı Beylikleri döneminin en önemli kentlerinden bir tanesidir. Bu gibi çalışmalar Tire Tarihi’nin tanıtımına ışık tutacaktır”

 TAYFUR ÇİÇEK: “ORTAK KONU TİRE TARİHİ”

Yüzlerce bilim insanını Tire’de ağırlamaktan büyük onur duyduğunu ifade eden Tire Belediye Başkanı Tayfur Çiçek ise açıklamalarında şu ifadelere yer verdi;

“Şu anda 50’ye yakın üniversiteden farklı Bilim İnsanı var. Bu kadar önemli bilim insanlarını buraya toplamak son derecek önemli. Buradaki ortak konu Tire Tarihidir. Bu sempozyum Tiremizin bu güne kadar tanınan ve bilinen tarihine mutlaka ek bilgiler sağlayacaktır.  Tire sadece tarımıyla sütüyle sanayisiyle değil, en önemli konulardan biri olan turizm ve geçmişten bize kalan eserlerin gün yüzüne çıkarılmasıyla toplumdaki gerçek değerine ulaşacaktır. Bu organizasyonları her yıl ölçeği daha da büyüterek sürdüreceğiz. Tire’yi çok güzel günler bekliyor. Kentimiz hak ettiği değeri elde edene kadar çalışmaya devam edeceğiz”

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2018, 12:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner221