Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödüllerine “Tire” damgası

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 14. kez düzenlediği “Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödülleri”ni kazananlar belli oldu.

Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödüllerine “Tire” damgası

İzmir’de, geçmiş uygarlıklara ait mirasa hak ettiği saygının gösterilmesi ve tarihi yapıların korunmasını teşvik amacıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “Tarihe Saygı / Yerel Koruma Ödülleri”nin kazananları belli oldu. 2003 yılından bu yana düzenlenen yarışmada, bugüne kadar 7'si jüri özel ödülü olmak üzere toplam 234 ödül verilmiş oldu.

Geçtiğimiz günlerde yarışmanın jüri üyeleri ilçemize gelerek, tarihi yapıları ve el sanatlarını incelemiş son durak olarak da Tire Kent Müzesi’ni ziyaret etmişti. Tire ile ilgili olumlu düşüncelerle ilçeden ayrılan seçici kurul üyeleri bu düşüncelerini oylamaya da yansıttı. İlçemiz, İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödülleri Jürisi tarafından 7 dalda ödül almaya layık görüldü. İlçemiz ‘’Tarihi Yapıda Yaşam’’, ‘’Tarihi Çevre Kültür Varlıklarını Koruma Dalında Katkı’’ kategorilerinde 4 ödül alırken. Bu yıl ilk defa açılan ve sadece 3 ustaya verilecek olan “Geleneksel Zanaatların Yaşatılması” Kategorisi’ndeki ödüllerin tamamı Tireli ustalarımızın oldu.

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü'nden Doç. Dr. Sevinç Gök, Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü'nden Doç. Dr. Yasemin Polat, Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi'nden Yüksek Mimar ve Restorasyon Uzmanı Doç. Dr. Hülya Yüceer, Mersin Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü'nden Yrd. Doç. Dr. Burak Belge, Şehir Plancısı Memnune Bahçivan, Yüksek Mimar ve Restorasyon Uzmanı N. Nur Kocasoy Bağcı ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Mimarlık Fakültesi'nden Yüksek Mimar-Restorasyon Uzmanı Dr. Elif Uğurlu Sağın’ın yer aldığı seçici kurul ilçemize şu ödülleri layık gördü:

“Tarihi Yapıda Yaşam” Kategorisi

- Serpil ve Şerafettin Geniş Evi (Tire)

- Raşit Taşer Şemsiye Tamircisi (Tire)

- Yusuf Çırpar Yorgancı Dükkanı (Tire)

“Tarihi Çevre Kültür Varlıklarını Koruma Dalında Katkı” Kategorisi

- Yılmaz Göçmen “Hazan ve Hüzün Son Kuşlar”

“Geleneksel Zanaatların Yaşatılması” Kategorisi

- (Jüri Özel Ödülü)İrfan Alkur, Kabak Kemane Ustası (Başköy, Tire)

- Mehmet Nalbant- Nalbant Ustası (Tire)

- Abdullah Süren - Semerci Ustası (Tire)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner127

banner221

banner223