Karadenizliler Tire’de birleşiyor

Tire’de yaşayan Karadenizliler, tüm Küçük Menderes Havzası’nı kapsayacak büyüklükte bir dernek kurdular. Dernek kurulur kurulmaz faaliyetlerine başladı.

Karadenizliler Tire’de birleşiyor

Ergün ÇELİK

Küçük Menderes Havzası’nda Karadeniz ile bağlantısı bulunan hemşehrilerin katılımıyla sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda birlik, beraberlik ve dayanışma ortamı yaratmayı amaçlayan Küçük Menderes Karadenizliler Derneği, 15 Haziran 2017 tarihinde Tire Eski Özel İdare binasında faaliyete başladı. Tire’de yaşayan Karadenizlilerin girişimleriyle kurulan dernek, sadece Tire’yi değil tüm Küçük Menderes Havzası’nı kapsıyor. Şu anda geçici yönetim kuruluyla yoluna devam eden Küçük Menderes Karadenizliler Derneği, önümüzdeki günlerde ilk olağan genel kurulunu yaparak yeni yönetimini belirleyecek.

“TİRE’YE YENİ BİR RENK GETİRMEK İSTİYORUZ”

Dernek yöneticileri tarafından yapılan açıklamada; “Her tarafı ayrı güzelliklerle dolu cennet vatanımızın en güzide köşelerinden Yeşil Tire’ye yepyeni bir renk getirmek için çıktığımız bu yolda, sosyal kültürel ve turizm alanında yapılacak olan faaliyetlerle Karadeniz ile oluşturulacak gönül bağının temelini oluşturacak olmanın gururu ve mutluluğu içindeyiz” denildi.

“HEDEFİMİZ TÜM KÜÇÜK MENDERES HAVZASI’NA ULAŞMAK”

Derneğin Tire’de konuşlu olması ve üyelerin neredeyse tamamına yakınının Tire’de mukim olmasına karşın adının Küçük Menderes olarak belirlendiğinin altını çizen yöneticiler, hedeflerinin sadece Tire değil, Küçük Menderes Havzası’nda yaşayan tüm Karadenizlilere ulaşmak olduğunu belirttiler. Küçük Menderes Havzası’nda önemli bir boşluğu doldurmak için yola çıkan Karadenizliler dernek faaliyetlerine vakit kaybetmeden başladılar.

KARADENİZ KÜLTÜRÜ KÜÇÜK MENDERES’TE YAŞATILACAK

Bu organizasyonlar ile sadece Karadenizlilerin bir araya getirilmesinin hedeflenmediğini belirten dernek yöneticileri yaptıkları açıklamada; “Karadeniz’den sadece Türkiye’ye değil, tüm dünyaya yayılan tulum, kemençe ve akordeon gibi milli çalgılar ile horon oyunu ve Karadeniz yemeklerinin Küçük Menderes Havzası’nda yaşayan hemşehrilerine de tanıtılmasını arzuluyoruz. Bu nedenle Karadeniz kültürünü tanımak isteyen ve Karadeniz’e yakınlık duyan tüm Küçük Menderesli hemşehrilerimizi bu etkinliklerde aramızda görmek istiyoruz” dediler.

HAMSİ FESTİVALİ ÇOK YAKINDA

Her yıl Ankara, İzmir ve İstanbul gibi büyük şehirlerde yapılan ve binlerce kişinin katıldığı yöresel ürünler festivaline benzer şekilde ulusal düzeydeki Karadenizli sanatçıların katılımıyla bir ‘Hamsi Festivali’ planlandığını belirten dernek üyeleri, bu vesileyle Tire başta olmak üzere Küçük Menderes Havzası’nın tanıtımına katkı sağlamayı hedefliyorlar.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner127

banner221

banner223