Çocuklar obeziteyi tiyatro ile öğrendiler

Tire Eğitim İş Sendikası tarafından obeziteyi konu edinen öğrencilere yönelik eğitici tiyatro gösterimi yapıldı. ‘Sağlık Mutfağı’ adlı komedi türündeki eğitici oyunu toplam 1050 ilkokul öğrencisi izledi.

Çocuklar obeziteyi tiyatro ile öğrendiler
banner231

 

Hareketsiz yaşamın gittikçe yaygınlaştığı modern hayat tarzı, beraberinde birçok hastalığı da getirmekte. Hareketsizlikle birleşen düzensiz ve sağlıksız beslenme aşırı kilolu olma hastalığı olan ‘obezite’yitetiklemekte. Bugün Batı Avrupa ve Kuzey Amerika başta olmak üzere dünyanın birçok yerinde obezite ciddi bir sorun haline gelmiş durumda. Obezitenin artması ile kalp ve damar, kanser, şeker, tansiyon gibi hastalıklarda da büyük yükseliş görülmekte.

 

“İZMİR DERİN SAHNE” TİYATRO TOPLULUĞU

İşte tüm bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak, sağlıklı ve bilinçli nesiller yetişmesi için işi baştan sıkı tutmak gerektiğini düşünen Eğitim İş Sendikası’nın Tire Temsilciliği, geçen yıllarda olduğu gibi, ilçeye davet ettiği İzmir Derin Sahne tiyatro grubunun sunduğu “Sağlık Mutfağı” adlı tiyatro oyunu ile Tire’deki ilkokul öğrencilerine sağlıklı beslenmenin önemi, obezitenin tehlikeleri anlatılmaya çalışıldı.

 

‘SAĞLIK MUTFAĞI’ ADLI OYUNLA ÇOCUKLAR BİLİNÇLENDİRİLDİ

Konuyla ilgili olarak kısa bilgi veren Eğitim İş Sendikası Tire Başkanı Zekai Kolay, geçen yıllarda yaptıkları bu güzel etkinliği bu sene de devam ettirme kararı aldıklarını söyledi. Geleceğimiz olan çocuklarımızın sağlıklı şekilde beslenip büyümelerinin çok önemli olduğunu söyleyen Kolay, bu anlamda “ağaç yaşken eğilir” atasözünden hareketle küçük yaşlarda bu bilinci aşılamayı görev edindiklerini belirtti.

 

4 KEZ SAHNELENDİ, 1050 ÖĞRENCİ İZLEDİ

İzmir Derin Sahne adlı tiyatro grubunu davet ettiklerini, kendilerini Tire’de ağırlamaktan dolayı mutlu olduklarını söyleyen Kolay, “Amacımız tiyatro oyunu ile bu önemli bilgi ve mesajların çocukların akıllarında daha kalıcı olmasını sağlamaktı. Bunu başardığımızı düşünüyorum. Çocuklarımız ilgiyle oyunu takip etti” şeklinde konuşarak, gayelerine büyük oranda ulaştıklarını söyledi.

 

Tire Belediye Gösteri ve Konferans Salonu’nda sahneye konan komedi türündeki eğitici tiyatro oyunu, 40 dakika sürdü. Aynı gün içinde 4 kez sahnelenen oyunu, başta köylerdeki ilkokulların öğrencileri olmak üzere toplamda 1050 ilkokul öğrencisi takip etti. ‘İnteraktif’ bir uygulama ile oynanan ‘Sağlık Mutfağı’ adlı oyunda öğrenciler de oyuna dahil edildi.

 

GÜNDÜZ ÇOCUKLARA, AKŞAM YETİŞKİNLERE İKİ FARKLI OYUN

Gündüz ilkokul öğrencileri için dört kez sahneye çıkan İzmir Derin Sahne tiyatro grubu, akşam da yetişkinler için sahne aldı. “Ölümsüz Komedi” adlı 2 perdelik oyunu sahneledi. Uzun süredir tiyatroya uzak kalan tiyatro sever Tireliler ilgiyle izledikleri oyunda keyifli anlar yaşadı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner127

banner221

banner223