banner277
banner264

At Sevgisini Hukuk Fakültesine Tercih Eden Usta

İzmir’in Tire İlçesindeki son nalbant ustası Ahmet Nalbant’ın meziyetlerini görenler şaşkınlığını gizleyemiyor. At sevgisinden dolayı, hukuk fakültesini bırakarak, nalbantlığa dönen 62 yıllık usta olan Ahmet Nalbant, “Kararımdan dolayı bir gün bile pişmanlık duymadım” dedi.

“Ustalara saygı” kapsamında 62 yıldır atlara nal çakan Tire’nin son nalbantını ziyaret eden Tire İlçe Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven, “Tire’ye değer katan ustaların başımızın üstünde yeri var” dedi. 

“ÜÇ KUŞAKTAN GELEN NALBANTLIK”

Çocukluk yıllarından bu yana baba ve dede mesleğini sürdüren ve soyadı da nalbant olan Ahmet Nalbant (67) gençlik yıllarında kazandığı Hukuk Fakültesini bırakarak nalbantlık mesleğine geri dönmüş. 5 yaşından beri nal çakan Ahmet Nalbant, mesleğini halen aşk ile yapıyor.  

Aynı zamanda başarılı bir ressam olan Nalbant, Fransızca biliyor. İyi bir müzik kulağına sahip olan Ahmet usta, nal çakarken çekiçle nalı enstrüman olarak kullanarak müzik parçaları yapıyor. 

“TİRE’NİN SON NALBANTI”

Ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanan Tire’de gelişen teknoloji nedeni ile hayvan sayısının azalması sonucu ilçede nalbantlık mesleğini aktif olarak sürdüren son usta olan Ahmet Nalbant sözlerini şöyle sürdürdü:

“AT SEVGİSİ HUKUK FAKÜLTESİNE BASKIN GELDİ”

“Çocukluk yıllarından bu yana ata mesleğimiz olan nalbantlık mesleğini sürdürüyorum. Ömrüm yettiği sürece bu mesleği devam ettireceğim. Gençlik yıllarımda Hukuk fakültesini kazandım durumlar karışıktı aklımda ise hep mesleğim vardı. Ege Üniversitesi Hukuk Fakültesini bırakarak Tire’ye döndüm ve mesleğime devam etme kararı aldım. At sevgisi daha baskın geldi. Ben bu mesleğe aşığım. Hiç pişman değilim.” 

“KAYMAKAM GELECEK DEDİKLERİNDE HEYECANLANDIM”

“Bugün kaymakamlıktan birisi bana ‘Kaymakam Bey seni ziyarete gelecek’ dedi. Ben de şaşırdım. Şimdiye kadar hiç Kaymakam ziyaretime gelmemiş. ‘Ben şimdi konuşamam heyecan yaparım’ dedim. Ama Kaymakam Beyi görünce anladım ki o da bizden biri gayet sakin. Kaymakamımız bana ‘Bizler sizin için buradayız, sizlerin başımızın üstünde yeriniz var’ dedi. Allah razı olsun kendisinden. Bir devlet büyüğünün bizim ayağımıza gelmesi bizim için gurur verici. Kendisine teşekkür ediyorum.”

KAYMAKAM TANRISEVEN “ TİRE’NİN SON USTALARI BİZİM İÇİN ÇOK DEĞERLİ”

Ustalara saygı kapsamında farkındalık yaratmak ve onlara destek olmak amacıyla Tire’de bulunan el sanatlarının son ustalarını ziyaret eden Tire Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven, 62 yıldır nalbantlık mesleğini sürdüren ve bu uğurda Hukuk Fakültesini terk eden Ahmet Nalbant’ı ziyaret ederek meslekle ilgili bilgi aldı. 

Tarihi Aliefe Hanında nalbant Ahmet ustayı ziyaret eden Kaymakam Tanrıseven, yok olmaya yüz tutan el sanatlarını ayakta tutmak için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü:

“ÇALIŞAN DEMİR PAS TUTMAZ”

 “İlçemiz birçok tarih ve medeniyete ev sahipliği yapmış bir kent. Bu bağlamada atalarımızdan aldığımız mirasları gelecek kuşaklara aktarmak adına el sanatları ve onların son ustalarını ziyaret ediyorum. Tire’de aktif olarak çalışan ve mesleğinin son ustası olan Tireli Ahmet Nalbant’ı ziyaret ettim. Kendisi maşallah on parmağında on marifet. Mesleği için okulunu bırakmış ve hala ilk günkü aşkla işine sarılıyor. Kendisini mesleğinde gösterdiği başarıdan dolayı tebrik ediyorum. Ahmet Usta, ‘Çalışan demir pas tutmaz’ sözünün de en güzel örneği. Tire’nin bir değeri. Çalışma hayatında da kendisine başarılar diliyorum.”

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2019, 11:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner274