banner277
banner264

Tireli şehidin kanı yerde kaldı

Tire'nin yüreğini yakan Mehmet Çağlar Bölük'ün şehit edildiği hain saldırırının 2 tutuklu sanığı, uzun tutukluluk süresi sebebiyle 5 yıl sonra salıverildi.

banner288
Tireli şehidin kanı yerde kaldı

 Tire'nin yüreğini yakan Mehmet Çağlar Bölük'ün şehit edildiği hain saldırırının 2 tutuklu sanığı, uzun tutukluluk süresi sebebiyle 5 yıl sonra salıverildi.

 

Vatan Gazetesi'nin haberine göre; 2010 yılında Halkalı’da askeri servise yapılan saldırıda bombacı kaçtı, yardım eden iki kişi tutuklandı. Ancak onlar da ‘5 yıllık uzun tutukluluk süresi’ nedeniyle tahliye edildi.

 

22 Haziran 2010 tarihinde Halkalı’da askeri servis aracının geçiş güzergahına bırakılan bombanın patlatılmasıyla araçta bulunan astsubaylar Çağlar Bölük (Tireli), Uğur Ekiz, Bekir Çelik, Duran Bayram ve Mehmet Boşnak ile bir astsubayın 17 yaşındaki kızı Buse Sarıyağ hayatını kaybetmiş, 15 kişi de yaralanmıştı. Saldırının ardından başlatılan soruşturmada, olaydan bir gün önce gözaltına alınan Seyithan Özer ile Mehmet Kazım Sevim’in olayı gerçekleştiren PKK/Kongra-Gel üyelerine yardım ettiği tespit edildi.

 

DEMİR SAKSI YAPTIRDILAR

Soruşturma sonucu hazırlanan iddianamede, Seyithan Özer ve Mehmet Kazım Sevim’in de aralarında bulunduğu 13 kişi hakkında dava açıldı. Seyithan Özer ve Mehmet Kazım Sevim’in olaydan 4 gün önce Başakşehir’de bir demirci dükkanına girdikleri, burada yaptırdıkları demir saksıyı bombalı eylemde kullanan diğer örgüt üyelerine teslim ettikleri belirtildi. Şüphelilerin bombalama eyleminde kullanılan metal kutuyu teslim ettikleri örgüt üyesinin adını vermediği kaydedildi. Özer ve Sevim için 30 yıldan 45 yıla kadar hapis cezası istendi. İddianamede diğer 11 şüpheli için de 7.5 yıldan ile 46.5 yıla kadar değişen oranlarda hapsi talep edildi.

 

5 YILDA KARAR ÇIKMADI

Ancak aradan geçen 5 yıla rağmen dava sonuçlanmayınca, 20 Haziran Cuma günü Bakırköy 8. Ağır Ceza Mahkemesi’ne birer dilekçe sunan tutuklu sanıklar Mehmet Kazım Sevim ve Seyithan Özer’in avukatları, müvekkillerinin 21 Haziran 2010 tarihinden bu yana tutuklu yargılandıklarını hatırlatarak, 5 yıllık uzun tutukluluk sürelerini dilekçeyi sundukları gün itibari ile doldurduklarını anımsatarak tahliyelerine karar verilmesini istedi. Mahkeme, talebi kabul edince iki sanık aynı gün tutuklu bulundukları Kandıra Cezaevi’nden salıverildi. Böylece davanın tutuklu sanığı kalmadı.

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2015, 07:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner276