Tire’de konut fiyatları el yakıyor

Gelişen teknoloji ile hemen her yerde bir inşaatın yükseldiği Yeşil Tire’de konut fiyatları ve kiralar el yakmaya devam ediyor.

Tire’de konut fiyatları el yakıyor

Ergün ÇELİK / ÖZEL HABER

Konut alanında her geçen gün bir adım daha büyüyen Tire, mimari yapı olarak da çevre ilçelerin önüne geçmeye devam ediyor. Şu günlerde hemen her sokakta bir inşaatın yükseldiği Tire’de konut fiyatları aldı başını gidiyor. Konut fiyatlarındaki kontrol edilemeyen bu artış ev kiralarını da etkiledi. Bugün Tire’de doğalgazlı ikinci el bir daireyi kiralamak için aylık en az 800 TL’yi gözden çıkarmak gerekirken bu rakam sıfır dairelerin kiralarında aylık 1200 TL’ye kadar yükselebiliyor. Durum böyle olunca, dar gelirli ailelerin doğalgazlı konutlarda oturması da zorlaşıyor. Artan kira fiyatlarına rağmen bugün Tire’de kiralık daire sayısı yok denilecek kadar az iken, bulunan kiralık dairelerin fiyatları ise dudak uçuklatan cinsten. HaberTire Gazetesi olarak Tire’deki konut fiyatlarını Emlak Danışmanı Halil Gençoğlu ile değerlendirdik. İşte Tire’deki emlak piyasasındaki son durum;

 

METREKARESİ 1500 İLE 2000 TL ARASINDA DEĞİŞİYOR

Tire’de sıfır konutların metrekare fiyatları 1500 TL ile 2000 TL arasında değişiyor. Buna göre vatandaşların 125 metrekarelik makul bir konutu satın alması için en az 190.000 TL’yi gözden çıkarması gerekirken bu rakam lüks dairelerde 300-350 Bin Liraya kadar yükselebiliyor. El yakan fiyatlar konut alacak olanların canını sıksa da, bu durum en çok arsa sahiplerinin yüzünü güldürüyor.

 

ARSA KITLIĞI FİYATLARI UÇURDU

Son zamanlarda Tire’de konut fiyatlarının tavan yapmasının en önemli sebeplerinden birisi de arsaların yetersizliği.  Özellikle şehir merkezine yakın bölgelerde bulunan arsaların yok denecek kadar az olması bu bölgelerdeki arsa fiyatlarını uçurdu.

 

ARSA PAYLARI YÜZDE 50’Yİ BULABİLİYOR

Tire’de yeni oluşan yerleşim yerlerindeki arsa payları yüzde 40’ın altına düşmezken, bu oran şehir merkezine yakın bölgelerde yüzde 50’yi bulabiliyor. Buna göre 10 dairelik bir projede arsa sahibi 5 daire alırken proje bitiminde inşaat firmasının eline de 5 daire kalıyor.

 

DAR GELİRLİ AİLELER İKİNCİ ELE YÖNELMELİ

Tire’de yaşayan dar gelirli ailelerin yüksek fiyatlı sıfır konut almak yerine ikinci el bir konut almasının daha mantıklı olduğunu söyleyen Emlak Danışmanı Halil Gençoğlu HaberTire Gazetesi’ne yaptığı özel açıklamalarda şu ifadelere yer verdi;

Tire’de 3 yıldan bu yana emlak fiyatları önemli ölçüde arttı. Geçtiğimiz yıllarda fiyatları düşük olduğu için tercih edilen zemin katlar bile bugün 150 ile 190 Bin TL arasında satışa sunuluyor. Dar gelirli olup ev sahibi olmak isteyenlerin 200-250 Bin TL civarında para ödeyip sıfır konut alması yerine 120-150 Bin TL ödeyip ikinci el bir konut alması hem daha mantıklı hem de daha kolay olacaktır. Bugün 15-20 yıllık bir konutu satın alıp içine tadilat yaptırarak sıfıra yakın hale getirmek bile sıfır ev almaktan daha kolay olacaktır”

“ÇÖZÜM KENTSEL DÖNÜŞÜM”

Fiyatların makul seviyelere inmesi ya da aynı seviyelerde uzun süre kalması için tek çözümün kentsel dönüşümlerde olduğunu ifade eden Gençoğlu açıklamalarını şu şekilde sürdürdü; “Tire’de emlak piyasasının rahatlaması için kentsel dönüşüm şart. Tarihi özelliği olmayan ve SİT alanı dışında kalan ‘Eski Tire’ olarak tabir ettiğimiz yukarı mahallelerde yapılacak olan kentsel dönüşüm projeleri Tire’deki emlak piyasasını rahatlatacaktır. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner127

banner221

banner223