Tire büyümeye devam ediyor

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2018 yılı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi sonuçlarına göre İlçemizin toplam nüfusu bir önceki yıla göre 628 kişi artarak 84 bin 457 oldu. 2018 yılı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) sonuçlarına göre ilçemizde nüfus artış hızı binde 7.5 olarak gerçekleşti.

Tire büyümeye devam ediyor

 
TÜİK verilerine göre ilçemizde geçen yıl 1013 doğum ve 657 ölüm olurken, 579 evlilik ve 226 boşanma gerçekleşti. Tire’nin 22 Merkez Mahallesinin toplam nüfusu 60.363 iken, 66 Kırsal mahallenin toplam nüfusu 24.094 oldu.

EN BÜYÜK MAHALLE FATİH

Nüfus büyüklükleri ile merkezde sırasıyla Fatih, Hürriyet, Atatürk, Kurtuluş ve 4 Eylül mahalleleri öne çıktı. Kırsalda ise en büyük ilk 5 mahalle sırasıyla Derebaşı, Işıklı, Kireli, Eğridere ve Küçükkemerdere oldu. Tire’de vatandaşlarımızın İzmir dışında nüfusa kayıtlı olduğu ilk 5 il ise sırasıyla Ağrı, Aydın, Erzurum, Manisa ve Konya olarak dikkat çekti.
 
 

KAYMAKAM TANRISEVEN: ‘‘TİRE BÖLGENİN PARLAYAN YILDIZI”
 
Tire Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven Tire’nin kadim bir geçmişe sahip olmasının yanında son yıllarda ekonomik ve sosyal yönden sürekli gelişen ve büyüyen bir ilçe olduğunu belirtti.
Kaymakam Tanrıseven, Tire’deki nüfus artışının kontrollü ve kademeli olarak gerçekleştiğini bunun da kentin değerlerinin korunmasında olumlu etki yarattığını belirtti. Tanrıseven şunları kaydetti:
 
"Tire, her yönüyle bölgenin parlayan yıldızı konumunda. Tire hem sahip olduğu doğal, tarihi ve kültürel potansiyelle hem de tarım, hayvancılık ve turizm gibi zenginlikleriyle dikkat çekiyor.”

“TİRE HUZUR KENTİDİR”

 “İlçemiz Türkiye’nin 81 ilinden gelen insanların huzur içine yaşadığı çok güzel bir kenttir. Nüfus istatistiklerine göre de Tire İzmir’in 16. büyük ilçesidir. Tüm kurumlarımızla ilçemizin büyümesi ve gelişmesi adına çalışmaları yürütmeye devam edeceğiz. İlçemiz, planlanan devlet ve özel sektör yatırımlarının kısa sürede tamamlanmasıyla birlikte ülkemizin de önde gelen yerleşim merkezlerinden biri haline geleceği gibi; marka şehir olarak da yoluna devam edecektir."


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER