Tire ADD: “Uğur Mumcular Ölmez!”

Atatürkçü Düşünce Derneği, Uğur Mumcu’nun ölümünün 25. Yıldönümünde yazılı açıklama yaptı. 

Tire ADD: “Uğur Mumcular Ölmez!”

ADD Tire Şubesi’nden yapılan yazılı basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı; 

“Onun aydınlık fikirleri, savunduğu ve inandığı değerler laik Türk milletinin alında, yüreğinde sonuna dek var olacaktır.
Attila İLHAN’ın tasviri ile “Hava buz mavisi” idi. Dondurucu soğuk bütün Anadolu’yu titretiyordu. Birden büyük, çok büyük bir patlama sesi duyuldu. Ses o kadar yüksekti ki Edirne’den duyuldu, Ardahan’dan duyuldu, Hakkâri’den duyuldu, Fethiye’den duyuldu.
Eyvah! Eyvah ki ne eyvah.. Yürekler kavruldu, gözyaşları ses oldu. Muammer AKSOY’un, Bahriye ÜÇOK’un acısı dinmeden Uğur’un ölümü acılarımızı katmerledi. 
Bu güzel insanlar niçin hedef alınıyordu? Ortak özellikleri neydi? Ulusalcı olmak, laik olmak, aydınlanmacı olmak. Düşüncelerini gazetelere, kitaplara, derslere yaymak. Karanlık geleceği önsezileri ile açığa çıkarmak, tehlikelere işaret etmek.
Yüce ATATÜRK;
“Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, mensuplar memleketi olamaz.” demişti. “Laiklik yalnız din ve devlet işlerinin ayrılması değildir. Bütün yurttaşların vicdan, tapınma ve din özgürlüğüdür.” demişti. 
Uğur MUMCU ne dedi: “Tarikatlara ve cemaatlere alınan genç çocuklar 30 yıl sonra general olacaklar ve cumhuriyete karşı ayaklanacaklar.” 25 sene önceki bu öngörü merhum Uğur MUMCU’yu haklı çıkardı. İstihbarat örgütlerimiz bile bu öngörüye sahip değilken Kuva-yı Milliyeci Uğur MUMCU’nun bu sözleri hiçbir iktidar tarafından dikkate alınmadı. FETÖ adlı Fethullah Gülen terör örgütünün 1980’li yıllardan bu yana gerek polis, gerek asker, gerek siyaset, gerek bürokrasi, gerek medya ve gerekse iş dünyasında nasıl örgütlendiği ve amacının Türkiye Cumhuriyeti’ni yıkmak olduğu 15 Temmuz darbesi ile ortaya çıktı.
Yüce ATATÜRK “Hangi istiklal vardır ki yabancıların nasihatlarıyla, yabancıların planları ile yükselebilsin. Kaleyi içinden ele geçirmek dışından zorlamaktan daha kolaydır.” demişti. Bu Amerika Türkiye’nin değil, terör örgütlerinin müttefikidir. Türkiye FETÖ’nün ve PKK terör örgütünün uzantısı PYD örgütünün ipliğini pazara çıkartır ama işbirlikçisi Amerika hayır, bizim müttefikimiz, der. Bugün bile bu işbirliği sınırlarımızı tehdit etmekte, askerlerimiz Suriye içinde bu tehdidi bertaraf etmek için savaşmaktadır.
Uğur MUMCU, 80 öncesinde acımasız terörün ardındaki gerçeği, bütün yurt içi ve yurt dışı bağlantılarını inceliyor ve gün ışığına çıkmamış belgeleri açıklıyordu. Ülkemizin içten yıkılmasına çaba gösterenleri deşifre ediyordu. Siyaset, ticaret ve din üçgenini açığa çıkardı. İslamcı ideoloji ve tarikatların yasaları aşan bir ayrıcalığa sahip olduğunu gördü, devlet eliyle laikliğin yok edildiğini haykırdı. Keşke devlet bu büyük yurtsever, devrimci, cumhuriyetçi insanı dinleseydi.
Adalet ve demokrasi uğruna can veren Kemalist aydınlanmacı, yurtsever Muammer AKSOY’u, Bahriye ÜÇOK’u, Çetin EMEÇ’i, Turan DURSUN’u, Ahmet Taner KIŞLALI’yı, Necip HABLEMİTOĞLU’nu bu vesileyle anmak istiyoruz. Hiç hak etmedikleri acı sonlarla aramızdan ayrılan, cumhuriyetimiz için hayatlarını hiçe sayan bu aydınlarımız önünde saygıyla eğiliyoruz. Ruhları şad olsun. 
Bu değerli insanlarımıza sahip çıkmak ve anmak, laik Türkiye Cumhuriyeti’ne sahip çıkmak demektir. Atatürk devrimlerine ve ilkelerine sıkı sıkı sarıldığımızı kanıtlamak demektir. Çağdaşlık yolundan asla dönmeyeceğimizi, dosta düşmana göstermek demektir. Ne olursa olsun çağdışı düşüncelere geçiş tanıyamayacağımızı haykırmak demektir. Cumhuriyeti ve onun temeli Türk Devrimini sindiremeyenlere karşı yürümek demektir. Türkiye üzerinde çirkin emelleri olanların sinsi oyunlarını temelden bozmak demektir. Bağnazlığa karşı savaşan devrim şehitlerimizin sonsuza dek ölümsüz olduklarını vurgulamak demektir. Cumhuriyetin korunması ve yaşatılması konusunda hiçbir özveriden kaçınmayacağımızı ilan etmek demektir. Ülkemizin birlik ve bütünlüğünü her zaman koruyacağımıza ant içtiğimizi duyurmak içindir. Sizlere anmak ve sahip çıkmak gerektiğinde hepimizin birer Kubilay, MUMCU, ÜÇOK, KIŞLALI, AKSOY, DURSUN, HABLEMİTOĞLU, OKKAN, ÖZBİLGİN olduğunu haykırmak demektir.
Rahat uyuyun devrim ve demokrasi şehitlerimiz. Sizler inandınız, dövüştünüz, inandıklarınız uğruna öldürüldünüz. Bıraktığınız emanetlerin sahibi ve bekçisiyiz.
Bu duygu ve düşüncelerle başarılı çalışmalarında Türk halkında derin izler bırakan yurtsever, cesur ve aydınlık kalem, cumhuriyetin, bağımsızlığın, hukukun üstünlüğünü savunan Uğur MUMCU’yu ölüm yıldönümünde saygıyla, özlemle anıyoruz. 
Konuşmamı Uğur MUMCU’nun şu sözleryle bitiriyorum: “Öyleyse vurun, parçalayın! Her parçamdan benim gibiler, beni aşanlar doğacaktır.” 
Nice UĞURLAR yetişmesi temennisiyle…”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER