Sözde Ermeni Soykırımı iddiaları masaya yatırıldı

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölüm ABD Başkanı Doç. Dr. Hasan Mert, Ermeni soykırımı iddialarının ardında Anadolu’yu paylaşma hesaplarının yattığını söyledi

Sözde Ermeni Soykırımı iddiaları masaya yatırıldı

 

Tire’de, asılsız “Ermeni soykırımı” iddiaları masaya yatırıldı. Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölüm ABD Başkanı Doç. Dr. Hasan Mert tarafından Tire Belediyesi Konferans Salonu’nda, “Asılsız Ermeni soykırım iddialarına karşı uygulanacak kamuoyu oluşturma planı” adlı konferans düzenlendi. Tire Kaymakamlığı’nın öncülüğünde gerçekleştirilen konferansa, Kaymakam Mehmet Demirezer, AK Parti Tire İlçe Başkanı Mehmet Çeltikçoğlu, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, okulların yöneticileri, tarih ve sosyal bilgiler öğretmenleri ile çok sayıda protokol üyesi katıldı. “Ermeni meselesi” adlı video sunumla başlan konferansta, EÜ, Edebiyat Fakültesi Tarih Bölüm ABD Başkanı Doç. Dr. Hasan Mert, Ermeni soykırımı iddialarının ardında Anadolu’yu paylaşma hesaplarının yattığını söyledi.

 

“GELİN UZLAŞALIM DEMEYECEKLER”

Avrupa ve ABD parlamentolarının kabul ettirmeye çalıştıkları 24 Nisan soykırım anma gününün “tehcir” ile bir ilgisinin olmadığını ifade eden Mert, “bu konuda ilk tepki daha 1920’li yılların başında Mustafa Kemal paşa’dan geldi. Bu mesele 1970’li yıllarda falan çıkmadı. Daha Cumhuriyet kurulmadan gündeme getirildi. Bu haksız ve asılsız iddialara karşı kendimizi savunmak zorundayız. Yarın emperyalist güçler bu konuda Türkiye’ye ‘gelin uzlaşalım’ demeyecekler. Çünkü bunların ardında yeni hesaplar ve Anadolu’yu paylaşmak vardır. Beklentiler ve hedef siyasidir. Önemli olan konu Türkiye’den toprak koparmak ve parçalamaktır” dedi.

 

“ZALİMLER MAZLUMU OYNUYOR”

Türk-Ermeni ilişkilerinin tarihsel sürecini anlatan Mert, Ermenilerin Hıristiyan mezhebinden ilk topluluk olduğunun altını çizdi. Mert sözlerini şöyle sürdürdü. “Ortak noktaları Türk düşmanlığıdır. ‘Türkler, Ermenilerin topraklarını aldı” tarihsel bir yalandır. Tarihimizde birçok devlet büyüğüne suikast düzenlemişlerdir. Sultan Abdülhamit’e, 1905 yılında düzenledikleri başarısız bombalı suikast girişiminden sonra, içimizdeki bazı muhalifler suikastçıya hitaben ‘attın da vuramadın ey şanlı avcı’ şeklinde onu öven şiirler yazmışlardır. Kültürümüzde Ermenileri aşağılayan ve kötüleyen hiçbir şey yoktur. Onlar bizim kardeşimizdir. 1915, tehcir konusu bir başlangıç değil sonuçtur. Günümüzde, zalimler mazlumu oynamaktadır.” Tire Kaymakamı Mehmet Demirezer ise Ermenilerin günümüzde Büyük Ermenistan konusunu sürekli gündemde tuttuklarını belirterek, “imkansız olmasına rağmen hayallerini sürdürüyorlar” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner127

banner221

banner223