Semerkand’tan 5 bin kişiye Muharrem aşuresi

İslam dünyasının en büyük acılarından birinin yaşandığı, Peygamberimizin torunu Hz. Hüseyin ve ehli beytin katledildiği Kerbela şehadetinin yaşandığı, aynı zamanda Hz. Nuh peygamberin büyük tufanın yaşandığı ve sonrasında karaya yeniden ayak basıp hayatın yeniden başladığı Muharrem ayının bir kez daha içinde bulunmaktayız.

Semerkand’tan 5 bin kişiye Muharrem aşuresi

 Biri “başlangıç”, diğeri “şehadet”, başlığı altında olan bu iki önemli vakayı bünyesinde barındıran ve İslam dini açısından üç aylardan sonra en önemli ve özellikli ay olan Muharrem ayı ile özdeşleşen bir gelenek bu yıl da yurt çapında olduğu gibi ilçemiz Tire’de de yaşatılmakta.5 BİN KİŞİYE AŞURE
Kaynağı Hz. Nuh’a ve tufana götürülen aşure geleneğini yaşatan toplumumuz bu güzel gelenekle birlik, beraberlik, paylaşım gibi toplumun çimentosu olan manevi davranışları da sürdürmüş oluyor. Aşure etkinliği düzenleyerek dini ve toplumsal hassasiyetlere olumlu katkı sunan Tire Semerkand Derneği bünyesindeki Beşir Yardım Derneği tarafından, hayırseverlerin desteği ile hazırlanan 5 bin kişilik aşure, kentin üç farklı noktasında Tirelilere ikram edildi. 


ŞEHİTLER PARKI, CUMHURİYET MEYDANI VE GÜMÜŞPALA CADDESİNDE DAĞITILDI
Cumhuriyet Meydanı, Şehitler Parkı ve Gümüşpala Caddesi üzerinde oluşturulan tezgahlarda isteyen tüm vatandaşlara dağıtılan aşureler afiyetle yenildi. Bu aşurenin İslam dünyasının ihtiyaç duyduğu birlik ve beraberliğe küçük bir vesile olmasını dileyen Beşir Derneği üyeleri, aşureyi alıp yiyenlere “afiyet olsun” dedi.


BİRLİK, BERABERLİK VE PAYLAŞIM DUYGULARINI GÜÇLENDİRMEK
Aşure etkinliği ile ilgili olarak kısa bir açıklama yapan Dernek üyelerinden Kadir Şentürk, “Beşir Derneği olarak Muharrem ayını daha iyi idrak etmek için, halkın bu konularda bilinçlenmesi için, birlik-beraberlik ve paylaşımın artması ve gelişmesi için bu organizasyonu gerçekleştiriyoruz. Katkısı olan herkesten Allah razı olsun.” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner127

banner221

banner223