Ortodoks Patriği Bartholomeos, Tire’yi ziyaret etti

Aziz Vukolos Yortusu için İzmir’de bulunan Fener Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos, İzmir Ortodoks Cemaati Aya Fotini Kilisesi yetkilileri ile birlikte Tire’yi ziyaret etti. Belediye Başkanı Tayfur Çiçek tarafından belediye binası önünde çiçekler ve bandoyla karşılanan Bartholomeos, Başkan Çiçek ile bir süre makamında görüştükten sonra dünyada başka bir eşi bulunmayan Şems Mescidi’ni gezdi.

Ergün ÇELİK


Dinler arası hoşgörüye en iyi örneklerden biri olarak gösterilen, üst katı mescit alt katı ayazma olan tarihi Şems Mescidi’ne hayran kalan Bartholomeos, dinlerin kardeşliği ve barış için zeytin ağacı dikip, ayazmada dua etti. Ekinhisarı semtinde tarihi Şapel’i ve Kent Müzesi’ni de gezen Patrik Bartholomeos, ardından Gölet Restoran’da onuruna verilen yemeğe katıldı. Yemekte, Rum ve Balkan müziğinin güçlü sesi Tireli akordeon sanatçısı Muammer Ketencoğlu’nun konserini izleyen patrik ve beraberindekiler repertuarındaki Rum şarkılarını başarıyla seslendiren Ketencoğlu ve ekibini kutladı.

 

Tire’de bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Bartholomeos, “bu güne kadar önemli medeniyetlere ev sahipliği yapmış Tire’yi, Başkan Çiçek’in bana hediye ettiği kitaplardan okuyup, daha iyi tanıyacağım” dedi. Ailesinin köklerinin, Kavala ve Girit’e kadar uzandığını belirten Başkan Tayfur Çiçek ise Tire’deki tarihi binaları restore ederek kültürleri yaşatma gayreti içinde olduklarını kaydetti. Bartholomeos’a, ilçenin sembollerinden keçe, nalın, cam lale, incir ve Tire ile ilgili kitaplar hediye eden Başkan Çiçek’e, patrik ve beraberindekiler de çeşitli hediyeler verdi. Fener Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos’un Tire gezisine, İzmir Ortodoks Cemaati Aya Fotini Kilisesi yetkilileri ile Yunanistan’ın İzmir Baş Konsolosu eşlik etti.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner127

banner221

banner223