banner277
banner264

Minibüsçülerden ortak tepki

Tire Şehir içi Minibüs esnafı, son günlerde özellikle sosyal medyada haklarında ortaya atılan iddialara karşı ortak bir basın açıklaması düzenledi.

Ergün ÇELİK

Tire’de kısa bir süre şehir içi taşımacılık yaptıktan sonra mahkeme kararı ile faaliyetleri durdurulan bir minibüsçü esnafı, sosyal medya hesabından faaliyetlerinin durdurulmasıyla ilgili çeşitli paylaşımlar yapmıştı. Bu paylaşımlar, Tire Şehir içinde taşımacılık yapan S.S Yeşil Tire Şehir İçi Karayolu Taşıma Kooperatifi üyeleri ve konunun diğer muhatapları olan Tire Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mustafa Zenginol ve Tire Zabıta Müdürü Tarık Bolpaça tarafından tepkiyle karşılandı. Yaşanan gelişmeler ve ortaya atılan iddialarla ilgili olarak bir araya gelen Oda Başkanı Mustafa Zenginol, Kooperatif Başkanı Mehmet Ali Taşlı, Zabıta Müdürü Tarık Bolpaça ve Minibüsçü esnafı ortak bir basın toplantısı düzenledi.Basın açıklamasını grup adına Tire Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mustafa Zenginol yaptı. Zenginol açıklamasında şu cümlelere yer verdi;

“Burada bu bilgilendirme toplantısını yapmamızdaki amaç son günlerde gerek basın, gerekse sosyal medyada minibüs taşımacılığı yapan bazı esnafların toplumu ve insanları yanlış yönlendirip, bilgi kirliliğine sebep olmasıdır

Konuyu özetleyecek olursak şu anda ilçemizde faaliyetini sürdüren tüm ulaşım ve taşıma hizmetlerini denetim, uygulama ve düzenleme yetkisi 6360 sayılı yasa ve 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi kanunu ile İzmir Büyükşehir Belediyesi’ndedir.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz 6360 sayılı yasa ile köylerin mahallelere dönüştürülmesi sonucunda buralara şehir merkezinden yolcu taşımacılığı yapan esnafın talebi üzerine şehir için güzergahlarda kendilerine İzmir Büyükşehir Belediyesi UKOME Daire Başkanlığı tarafından yetki belgesi verilmiş, daha sonra süre gelen hukuki dava ve başvurular neticesinde İzmir 4. İdare Mahkemesi’nin 31.10.2017 tarihli kararı ve UKOME’nin 05.02.2018 tarih ve 2018/99 nolu kararı ile şehir içerisinde yapmış oldukları taşımacılık faaliyeti durdurulmuştur. Burada tüm tasarruf ve karar mercii bağımsız Türk yargısıdır.

Bizler ülkemizde hukukun ve yargının üzerinde hiçbir karar ve oluşum sağlayamayız. İlçemiz sınırları içerisinde İzmir Büyükşehir Belediyesi Trafik Daire Başkanlığı tarafından talep edilerek tüm siyasi parti meclis üyeleri, kamu kurum ve kuruluş ve bu konu ile alakalı sivil toplum kuruluşlarını bünyesinde barındıran bir komisyonun üyeleriyiz. Bu komisyonda alınan kararlar bizlerin şahsi ve menfi görüşleri olmayıp, tamamen kanun, nizam ve yönetmelikler çerçevesinde olup, hiçbir kişi, zümre ve kuruma farklı, haksız çıkar sağlama niyeti ve amacı içerisinde değiliz.

Sosyal medyada yapılmış olan haber ve paylaşımlar içeriğinde mevcut Belediye Başkanı Tayfur Çiçek, Belediye çalışanları ve biz sivil toplum kuruluşu çalışan ve başkanları hedef haline getirilmeye çalışılıp zan ve töhmet altında bırakılmaktayız. Bu tür yaklaşım ve söylemler bizleri fazlasıyla üzmekte, sıkıntı ve endişeye sevk etmektedir.

Ayrıca bu tür söylem ve tutum içerisinde olan kişilerle ilgili olarak bizler ve yakın çevre ve ailelerimizin hedef haline getirilmesinden dolayı hukuki olarak her türlü zemin ve ortamda hakkımızı sonuna kadar arayacağımızın bilinmesini ister herkese saygılar sunarız”

“YILLARDIR TİRELİLERE HİZMET VERİYORUZ”

Tire’de yıllardan bu yana minibüs işletmeciliği yaptıklarını ve Tirelilere hizmet ettiklerini söyleyen Kooperatif Başkanı Ali Taşlı ise konuyla ilgili şöyle konuştu;

“Bizler, Tire’de vatandaşlarımıza çok iyi hizmetler sunmaya çalışan gecemizi gündüzümüze katan esnaflarız. Bu süreçte şu anki ekonomik durumlara bağlı olarak bilet ücretlerimize yapılan zamları bile müşterilerimize yansıtmıyoruz.

Bizler bu zamları mümkün mertebe ölçülü olarak uygulamaya çalışıyoruz. Örneğin şu anda tam bilet tarifesi 3 TL Öğrenci bilet tarifesi 2,50 TL olmasına rağmen biz bunun yerine Tam Biletlerden 2,50 TL Öğrenci biletlerinden ise 2 TL almaktayız. Tüm bunlara rağmen özellikle sosyal medyada hakkımızda aslı astarı olmayan iddialar ortaya atılıyor. Bizler elbet bu konuda yasal yollardan gerekli hukuk mücadelesini başlatacağız.  Hem ekmeğimizi hem de haklarımızı savunacağız”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner274