banner277
banner264

Marketlerde bulamayan tuhafiyecilere koşuyor…

Uzmanların el hijyeninde Koronavirüs’e karşı en pratik, ucuz ve etkili korunma yöntem olarak tavsiye ettiği kolonya ilk vakanın açıklandığı günün ardından adeta yok sattı.

Marketlerde bulamayan tuhafiyecilere koşuyor…

Tire’de, kolonya satışları patladı. Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu uzmanlarının, el hijyeninde Koronavirüs’e karşı en pratik, ucuz ve etkili korunma yöntemi olarak tavsiye ettiği ‘kolonya’  ilk vakanın açıklandığı günün ardından adeta yok sattı. Tuhafiyeci Şenol Özatak , “45 yıldır çeşit çeşit kolonya satıyorum. Son günlerde, özellikle limon kolonyasına müşterilerimden büyük rağbet var. Marketlerde bulamayan tuhafiyeci dükkanlarına koşuyor. Fantezi kokulu kolonyalar ise daha az aranıyor. Tüketiciler fahiş fiyatlara dikkat etsin” dedi. 
Çantaların vazgeçilmezi oldu.


Enfeksiyon uzmanları, Çin'de başlayıp,  farklı ülkelere yayılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Virüsün insandan insana çok çabuk yayılabildiğine dikkati çeken uzamanlar, “Hastalık öksürme, hapşırma yoluyla ortaya saçılan damlacıklarla bulaşıyor. Bu nedenle eller en az 20 saniye süreyle sabunla sık aralıklarla yıkanmalı. Böyle bir imkanınız yoksa yüzde 70-80 oranında alkol içeren kolonyadan faydalanabilirsiniz. Ellerinizi yıkayamadığınız zaman kolonyayı gönül rahatlığı ile kullanın. En ucuz ve etkili yöntemlerden biri de bu” şeklinde konuştular. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner275