banner277
banner264

Başkan Duran 100 Gününü Anlattı

Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran, 24 Temmuz Basın ve Gazeteciler Bayramı nedeniyle kahvaltıda ağırladığı basın mensuplarına ilk 100 günü anlattı.

Başkan Duran 100 Gününü Anlattı

Düzenlenen yemeğe AA Tire ve Yerel Güç Gazetesi temsilcisi Dilek Ayvalı, Büyük Tire Gazetesi İmtiyaz Sahihi Şevket Bahçelioğlu, muhabirler Aykut Karataş, Zübeyir Tabak, Egeden Bir Haber Gazetesi İmtiyaz Sahibi Çağrı Yördem, Haber Tire Gazetesi İmtiyaz Sahibi Ercan Çelik, Genel Yayın Yönetmeni Ergün Çelik, İHA Tire Muhabiri Fatih Şaşmaz katıldı.

Başkan Duran kahvaltılı basın toplantısında, Belediyeye idari ve mali disiplin getirme, personelinin verimliliğini arttırma, zarar eden ve atıl hale gelen belediye işletmelerinin düzenlenmesi, vatandaşlarımızın öncelikli isteklerini (Yol, asfalt, parke taş döşemesi) yerine getirme, ilçenin kültür, sanat ve spor alanında verimliliği arttırma gibi önemli konularda çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

BELEDİYEYİ ŞEFFAF HALE GETİRDİK

Başkan Duran Tire Belediyesi’nin ilk yüz günü için ‘’meclis toplantılarımızı internet aracığıyla canlı olarak halkımızla paylaştık. Tire Belediyesi’nde kapalı kapılar ardında karar alma dönemini kapatarak, aldığı kararları halkından saklamayan, halkına anlatan, halkıyla paylaşan şeffaf bir belediye haline getirdik. Belediyeyi har vurup havran savrulan halden, tasarruf eder bir hale getirdik, israf düzenine son verdik’’ dedi.

İşte Başkan Duran’ın konuşmalarından satır başları:

MUTLU İNSANLARIN YAŞADIĞI TİRE HAYALİMİZ İÇİN ÇALIŞIYORUZ

‘’Seçimler öncesi Tire için dile getirdiğimiz bir hayalimiz vardı’’ diyerek sözlerine başlayan Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran ‘’O da işçisi, çiftçisi, esnafı, çalışanı, genci, yaşlısı ile mutlu insanların yaşadığı bir ilçe hayaliydi. Mutlu insanların yaşadığı Tire hayalimizde ilk yüz günü geride bıraktık. Geride kalan 4,5 yıl boyunca bu hayalimizi gerçekleştirmek için çalışmalarımıza devam edeceğiz’’ dedi. Başkan Duran, sözlerine şöyle devam etti:

MİLLİ VE MANEVİ DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKTIK

İlk 100 günümüzde Milli ve manevi değerlerimize sahip çıktık. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa yapılan stada Ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün adını verdik ve yıllardır belediyemizde bulunmayan TC yazısını hak ettiği yere yazdırdık. Tüm yazışmalarda T.C ibaresini kullanıyoruz. Milli mücadele kahramanı Sunullah Efendi’nin büstünü de (Kaldırıldığı depodan alarak) yakıştığı yere Tire Kent Müzesi’nin önüne koydurduk. Mübarek Ramazan ayında her gün başka bir mahallede düzenlediğimiz sokak iftarlarıyla vatandaşlarımızla beraber iftarımızı yaptık.

BELEDİYEYE İDARİ VE MALİ DİSİPLİN GETİRDİK

Göreve geldiğimizde yaptığımız incelemelerde, mevzuattan ve ciddiyetten uzak, ahbap çavuş ilişkisine dayalı bir yönetim anlayışının olduğu, mali yönden tükenme noktasına gelmiş, tamamıyla keyfi uygulamalarla yönetilmiş bir belediye yapısı ile karşılaştık. Bu yüzden önce idari ve mali yapılanmaya gittik.

Belediye personelinin büyük bir bölümü mesaiye geç gelmeyi ve mesaiden erken çıkmayı alışkanlık haline getirmiş hatta mesai saatleri içerisinde özel işlerini yapar hale gelmişti. Anında idari konuda disiplin uygulamalarına giderek bu durumun önüne geçtik. Kurallara uymayanlar hakkında gerekli işlemleri yaptık. Bu konuda asla taviz vermeyeceğimizi personele anlattık. İdari disipline giderken işçimizin haklarını da unutmadık. Sendika ile anlaşma yaparak işçilerimizin haklarını yasa ile koruma altına aldık. Böylelikle seçimden önce bizler için söylenen ‘’Belediyeye sendikal haklar verilmeyecek sözünü de boşa çıkarmış olduk.

Mali durumu düzeltmek için belediye adına alımları olması gerektiği gibi satın alma birimi üzerinden yaptırdık. Eskiden her birim neye ihtiyacı varsa çıkıp alıyorken bunu tek birime indirerek, mal alım konusunda kontrolü sağladık, piyasada en uygun teklif veren firmalarla çalıştık.  Belediye işletmelerine ne alınmış, alınan malzemelerle ne yapılmış bununla ilgili tek bir doküman dahi yoktu elimizde. Şimdi işletmeler için ne alındığı, nerelerde ne kullanıldığını biliyor, takibini yapıyoruz.

İSRAF DÜZENİNE SON VERDİK

Belediyeyi har vurup havran savrulan halden, tasarruf eder bir hale getirdik, israf düzenine son verdik. Belediye alacaklarının takibini yaptık.

İsraf düzeninin sona ermesiyle 31.03.2019 tarihinde devralınan borçtan 2.500.000,00 TL’lik bir azalma sağlandı. Belediye alacaklarından 3.321.000,00 TL’lik tahsilatla iyileştirme sağladık. Bu hususta görevlerini en iyi şekilde yapan belediyemiz bürokratlarına ayrıca teşekkür etmek istiyorum.

ZARAR EDEN İŞLETMELER KAR ETMEYE BAŞLADI

Göreve geldiğimizde Toptepe, Derekahve, Gölet gibi işletmeler zarar ediyordu. İdari ve mali disiplin sağlayarak işletmelerimizin kar etmesini sağladık.

-01.01.2019-31.03.2019 tarihleri arasında Sadece Gölet Restoran’ın zararı 156.328,39 TL

Göreve geldiğimiz 05.04.2019’dan Gölet Restoran’da 327.968,00 TL Gelir elde edilmiş, zarar ise 156.238,39 TL’den 7.060,39 TL’YE DÜŞÜRÜLMÜŞTÜR. Gölet’teki tadilatlar için 3.525,95 TL inşaat malzeme alımı yapılmıştır.

-01.01.2019-31.03.2019 tarihleri arasında Toptepe Aile Gazinosu’nun zararı 12.382,76 TL iken

Ramazan ayı boyunca gazino kapalı olmasına rağmen 3 aylık dönem karı 37.098,42 TL’dir.

Gazinoda 76.127,72 TL’ye wc tadilatı yaptırılmıştır. Bu tadilat rakamı da gider olarak işlenmiştir. Yani işin aslına baktığımızda toplam kar 113.226,14 TL’dir. Demek ki oluyormuş.

-01.01.2019-31.03.2019 tarihleri arasında 109.902,52 TL zarar eden Derekahve işletmemiz, bizim dönemimizde 3 ayın sonunda 136.356,00 TL gelir elde etmiş ve dönem zararı 109.902,52 TL’den 18.663,72 TL’ye gerilemiştir.

BELEDİYE ARAÇLARI SADECE HALKIMIZA HİZMET İÇİN KULLANILIYOR

Yine göreve geldiğimizde belediye araçları keyfi olarak adeta şahıs aracı olarak kullanılıyordu. Araba, motor vs. ne varsa hepsini tek bir birim altında topladık. Şimdi bir araç nereye gidiyor, kimle ne için gidiyor, iş ne zaman bitmiş ve dönmüşler hepsini biliyoruz. Bunların hepsini belediyemizde yaptığımız organizasyon şeması ile sağladık. 3 belediye başkan yardımcımız ile çalışıyoruz. Bazı müdürlüklerde değişikliklere gittik. Bazı müdürlüklerde ise yeni koordinatör arkadaşlar atadık. Bu sayede hem belediyeden hem de belediyeye bağlı işletmelerden daha da verim almaya başladık. Aksaklık gördüğümüz her yerde değişiklikler devam edecek.

ARTIK KÖYLERİMİZ SEÇİMDEN SEÇİME HATIRLANMAYACAK

Seçimler öncesinde bilhassa köylerimizde, vatandaşlarımıza seçimden seçime hatırlanmayacaklarının sözünü vermiştim. Her Salı halkımızla iç içe olmamızın yanı sıra her ortamda ve her zaman ulaşılabilen bir başkan oldum.

Yüz günlük süre içerisinde Gökçen, Kahrat, Kızılcahavlu, Peşrefli, Yeğenli, Yemişler, Büyükkemerdere, Küçükkemerdere, Çayırlı, Akyurt, Akçeşehir, Kurşak, Yeniçiftlik, Alaylı, Alacalı, Yenioba, Eskioba, Mahmutlar, Turgutlu köylerimizi ziyaret ettim, dertlerini dinledim, problemleri yerinde görüp çalışmalara başladık.

5460 M2 KİLİT TAŞ DÖŞEME, 5450 M ASFALTLAMA, 320 M3 TAŞ DUVAR ÖRME İŞLERİ YAPILDI

Şu an Mahmutlar, Eskioba, Akçeşehir, Işıklı, Akkoyunlu, Doyranlı, Gökçen, Kahrat, Büyükkale, Çukurköy ve Dağdere’de belediyemiz ekip, ekipman ve araçları çalışıyor.

Ayrıca şehir merkezinde bulunan Cumhuriyet, İstiklal, Kurtuluş, Atatürk, Yeni ve Fatih mahallelerinde yol yapım, düzenleme ve tamirat çalışmaları tamamlandı. İlçe merkezinde bulunan (Tedaş, Doğalgaz, Telekom vs…) gibi kuruluşların yaptığı kurum kazılarının da asfaltlanması İzmir Büyükşehir Belediyesi ile koordine sağlanarak yaptırıldı. Çakallı Mevkii’nde bulunan ova yolu düzenleme çalışmalarımız ise devam ediyor. İlk yüz gün içerisinde toplamda 5460 m2 kilit taş döşeme işi, 5450 m2 asfalt serimi ve 320 m3 taş duvar örme işi yapılmıştır. Bundan sonra da yol yapım, bakım ve tamir çalışmalarımız hız kesmeden devam edecektir.

İLÇEMİZİN KÜLTÜR-SANAT VE SPOR HAYATINA KATKI SAĞLADIK

Göreve geldiğimizden bu yana ilçemizin kültür, sanat ve spor yaşamına katkı sağladık. Turizm Haftası, Çocuk Şenliği, Gençlik Şöleni, Milli Mücadelenin 100. Yıl kutlamaları, Hıdrellez, Dağcılık Festivali ve Girit’ten Tire’ye Lezzet ve Kültür Festivali gibi önemli organizasyonlara imza attık. Gençlerimizi spora teşvik etmek ve geleceğimiz sporcularını yetiştirmek için her branşta spor okulları açtık. Kadın danışma Merkezi’nde kadınlarımız için çok sayıda kurs açarak ev ekonomilerine katkı sağlamaya çalıştık.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner274