banner277
banner264

Tire Ticaret Odası’ndan bilgilendirme

Tire Ticaret Odası Başkanı Mehmet Delikanlı, Cumhurbaşkanlığı tarafından açıklanan Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi’ni aktardı.

Tire Ticaret Odası’ndan bilgilendirme

Koronavirüs salgını sebebiyle ekonominin bu süreci en az hasarla atlatması adına devlet tarafından önlemler alınmaya devam ediyor. Bu önlemlerden bir kısmını içeren “Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi” ile ilgili bilgi veren Tire Ticaret Odası Başkanı Mehmet Delikanlı, paketin detaylarını şöyle açıkladı;

-Perakende, Avm, demir-çelik, otomotiv, lojistik-ulaşım, sinema-tiyatro, konaklama, yiyecek-içecek, tekstil-konfeksiyon ve etkinlik-organizasyon sektörleri için muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemeleri 6’şar ay ertelenmektedir.

-Konaklama Vergisi, Kasım ayına kadar uygulanmayacaktır.

-Otel kiralarına ilişkin irtifak hakkı bedelleri ve hasılat payı ödemeleri Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için 6 ay süreyle ertelenmektedir.

-Kovid19 salgınıyla ilgil tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi, anapara ve faiz ödemeleri asgari 3 ay ötelenecek ve gerektiğinde bunlara ilave finansman desteği sağlanacaktır.

-Kredi garanti fonuna sağlanan destek 25 milyardan 50 milyar liraya çıkarılacaktır. Bu kredilerde öncelik gelişmelerden olumsuz etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ’lere verilecektir.

-İhracattaki geçici yavaşlama sürecinde kapasite kullanım oranlarının korunması amacıyla ihracatçıya stok finansmanı desteği verilecektir.

-Koronavirüs etkisiyle Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüte düşen firmaların kredi siciline “Mücbir sebep” notu düşülecektir.

-Esnek ve uzaktan çalışma modelleri daha etkin hale getirilecektir.

-Kısa çalışma ödeneğinden faydalanmak için gereken süreçler kolaylaştırılacak ve hız kazandırılacaktır.

-Telafi çalışma süresi 2 aydan 4 aya çıkarılacaktır.

-Asgari ücret desteği devam edecektir.

-iç havayolu taşımacılığında 3 ay süreyle KDV oranı yüzde 18’den yüzde 1’e indirilecektir.

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2020, 22:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner274