Tire Ticaret Odası Meslek komiteleri seçim sonucu

Tire Ticaret Odası Meslek Komiteleri Seçimi yapıldı. Beş meslek grubu ‘komite’ üzerinden yapılan seçimde mevcut başkan Hüseyin Çapkınoğlu’nun ‘beyaz’ listeleri ile karşısına rakip olarak çıkan Burak Alp Ersen’in ‘mavi’ listeleri yarıştı. Çapkınoğlu, 4 komitede önde çıkmasına rağmen, rakibiyle birlikte yer aldığı “İnşaatçılar” ve “makine sanayi” gurubunda geride kalması ve seçilip meclise girememesi, tüm hesapları karıştırdı.

Tire Ticaret Odası Meslek komiteleri seçim sonucu

Tire Ticaret Odası Meslek Komiteleri Seçimleri yapıldı. Mevcut Oda Başkanı Hüseyin Çapkınoğlu'nun yeniden aday olduğu seçimlerde, karşısında genç bir isim olan Burak Alp Ersen rakip olarak çıktı. İnşaat mühendisi ve müteahhit olan Burak Alp Ersen'in yanında yer alan isimler 'mavi' listede yer alırken, mevcut başkan Hüseyin Çapkınoğlu'nun yanında yer alan isimler 'beyaz' listede yer aldı.

Ticaret Odası binası giriş katında bulunan salonda kurulan seçim merkezinde, beş ayrı 'Nace' yani Meslek Grubu'na üye olan yüzlerce iş adamı, kendi alanı ile ilgili desteklediği adayın listesi lehinde oyunu kullandı. Her bir meslek gurubunun seçimi için ayrı bir masa ve sandık kuruldu.

KOMİTELER HANGİ İŞ KOLLARINDAN OLUŞUYOR VE KAÇ KİŞİ OY KULLANACAK ?

Toplamda 631 üyenin, farklı meslek gruplarında oy kullandığı seçim sabah saatlerinde başladı. Akşam saat 17:00’ye kadar sürdü. Seçimi İlçe Seçim Kurulundan gelen memurlar gerçekleştirdi. Beş meslek guruplarının içinde yer alan meslek gurupları ana başlıklar halinde şöyle:

1. Grup; hizmet sektörü mensupları, sigortacılar, bankalar, özel okullar. Bu gruba dahil oy kullanacak üye sayısı 90 kişi.

2. Grup; Bu grupta gıda ürünü üretici ve satıcıları, marketler ve bakkallar, hayvancılık çiftlikleri gibi sektörlerin temsilcileri yer alıyor. Bu kategoride oy kullanacak üye sayısı 197 kişi.

3. Grup; Bu grup tacirlerin oluşturduğu grup. Ticaret yapan tüm üyeler bu grupta. Bu gruptaki oy kullanacak üye sayısı 109 kişi.

4. Grup; Her iki adayın da içinde yer aldığı grup olan bu grupta inşaat sektörü, tarım sektörü ve taahütçüler yer almakta. Bu grupta oy kullanacak üye sayısı ise 148 kişi.

5.Grup; Bu grupta ise nakliyeciler, akaryakıt istasyonları gibi sektörlerin temsilcileri yer almakta. Bu gruptan oy kullanacak üye sayısı ise 87 kişi.

ÇAPKINOĞLU, "BAŞARILARA YENİLERİNİ EKLEMEK İÇİN YOLA DEVAM ETMEK İSTİYORUZ"

Oda Başkanı ve yeni dönem de aday olan Hüseyin Çapkınoğlu, oylama devam ederken verdiği kısa demeçte; "Yeni bir dönem, yeni genç arkadaşlar... Onlarla birlikte bugüne kadar göstermiş olduğumuz başarılara yenilerini eklemek üzere yolumuza devam ediyoruz. Seçimlerin hepimize hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

ERSEN, "BİZ BİR ALTERNATİF ORTAYA KOYDUK, TAKDİR ÜYELERİMİZİN"

Rakibi olan genç iş adamı Burak Alp Ersen ise, oylama sürdüğü sırada verdiği demeçte; "Biz değişim gurubu olarak farklı bir Oda yönetimi göstereceğimizin taahhüdünde bulunduk. Yirmi günlük seçim maratonunda elimizden geldiğince üyelere ulaşıp sıkıntı ve dertlerini dinledik. Her sorunlarına çözüm olma sözü verdik. Artık bugün itibarıyla takdir sayın üyelerindir. Biz demokrasinin gereği olarak ortaya bir alternatif koyduk. Hakkımızda ve Ticaret Odası hakkında hayırlısı olsun."

4 KOMİTEDE ‘BEYAZ’, 1 KOMİTEDE ‘MAVİ’ LİSTE KAZANDI

Oy kullanma süresinin bitmesinin ardından İlçe Seçim Kurulu memurlarının gözetiminde oylar sayılmaya başlandı. Sayım sonucu, tam anlamıyla büyük bir sürpriz sonuç ortaya çıkardı. Mevcut başkan Hüseyin Çapkınoğlu’na ait ‘beyaz’ listelerde yer alan isimler dört sandıkta önde çıkarak Meclis’e girme hakkı kazanırken, Çapkınoğlu’nun kendi isminin bulunduğu ‘inşaatçılar ve makine sanayicileri’ sandığında kaybetmesi, Çapkınoğlu’nun Ticaret Odası Meclisi’ne girememesine ve dolayısıyla başkan seçilememesine sebep oldu.

Çapkınoğlu’nun da bulunduğu meslek komitesinin kazananı olan Burak Alp Ersen ise başkan adayı olarak Meclise girmesine rağmen, Meclise girenlerin çoğunlukla ‘beyaz’ listeden olması sebebiyle başkan olamayacak gibi gözüküyor.

YENİ BAŞKAN NASIL SEÇİLECEK VE KİM OLACAK ?            

Yapılan seçimlerle Tire Ticaret Odası’nın yeni dönem meclisi belli oldu. Fakat yeni dönemde Ticaret Odası Başkanlığını yapacak isim belli olmadı. Edinilen bilgilere göre; yeni başkanın kim olacağına, önümüzdeki günlerde toplanacak olan Tire Ticaret Odası Meclisi üyeleri karar verecek. Yeni dönemin seçilmiş üyeleri, kendi içerisinden bir ismi başkan olarak seçecek. Bu ismin kim olacağı merak konusu. Fakat meclis çoğunluğun ‘beyaz’ listeden gelenlerden oluşması, seçilen ismin de beyaz listeden biri olacağının kuvvetle muhtemel göstergesi.

KOMİTE SANDIKLARINDAN ÇIKAN SONUÇLAR ŞÖYLE:             

Komite sandıklarından çıkan sonuç sandıklara göre şöyle oldu:

Sigortacılar ve bankacıların yer aldığı meslek komitesinde “beyaz” liste 36 oy, “mavi” liste ise 28 oy aldı. Bu sandıkta Çapkınoğlu kazandı.

Tarım, gıda ve hayvancılıkla ilgili mesleklerin yer aldığı komitede “beyaz” liste 64 oy, “mavi” liste ise 58 oy aldı. Bu sandıkta da Çapkınoğlu kazandı.

Tüccarların ve tacirlerin yer aldığı meslek komitesinde de sonuç Hüseyin Çapkınoğlu’nun lehine oldu. “Beyaz” liste 46 oy, “mavi” liste ise 30 oy aldı.

Akaryakıtçıların ve nakliyecilerin yer aldığı meslek komitesinde “beyaz” liste 40 oy, “mavi” liste ise 27 oy aldı. Bu komitenin galibi de beyaz listenin temsilcisi olan Çapkınoğlu oldu.

Hüseyin Çapkınoğlu ile rakibi Burak Alp Ersen’in de yer aldığı inşaatçıların ve makine üreticilerin yer aldığı meslek komitesinde “mavi” liste 66 oy, “beyaz” liste 54 oy aldı. Bu komitenin galibi Burak Alp Ersen oldu.

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2018, 19:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner256