banner277
banner264

Eskiyörük: “Çiftçi Üretemezse Aç Kalırız”

Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, “Çiftçi üretemezse bu defa insanlar aç kalır. Tarımın önemi göz ardı edilemez.” Dedi.

Eskiyörük: “Çiftçi Üretemezse Aç Kalırız”

Ercan ÇELİK

Türkiye genelinde koronavirüs ile mücadele kapsamında önlemler alınmaya devam ederken, Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük yaptığı açıklamada tarımsal üretiminin hayati önemine dikkat çekti. 
Eskiyörük, “Halkımız virüs salgını nedeniyle eve kapanmak zorunda kaldı. Yaşamak istiyor. Maalesef çiftçilerimizin böyle bir şansı yok, çünkü çiftçiler de evine kapanır, üretemezse bu defa insanlar aç kalır. Tarımın önemi göz ardı edilemez. 

Soframıza baktığımızda her şeyi üreten çiftçi. Evinde virüs salgınının geçmesini beklemeden riske girerek tarlasında gıdamızı üretip karnımızı doyuruyorsa çiftçimize sahip çıkmaya mecburuz. 

Corona virüsü salgını tehditi devam ederken, bir de açlık tehlikesi ile karşılaşmamamız için temel gıda üretimini güvence altına almalıyız. Bu nedenle Devlet; et, süt, bakliyat gibi temel gıda maddelerinin ürün desteğini artırmalıdır. 

Gıda üretiminin teminatı üretici, üreticinin teminatı Kooperatiflerdir. 
Gıda üretiminin devamlılığını sağlamak için üreticilerimizin desteğini artırmalıyız. Üretici para kazanmalı ki, bu olumsuz şartlara rağmen üretimi sürdürebilsin.

Örneğin temel gıda olan et ve süt için, yemin kilosuna 10 kuruş, sıcak süte 5 kuruş, soğuk süte 10 kuruş, kontrollü toplanan ve örgütüyle pazarlanan soğuk süt primini de 20 kuruşa çıkararak, bu bedeli hak eden üreticinin yüzünü güldürmeliyiz. 

Gıda güvenliğimizin teminatı yerli üreticimiz ve yerli ürünlerimizdir. İthalat ile kendimizi güvence altına alamayız. 

Bugün, tarımın ve kooperatifleşmenin önemi ile ithalat politikasının yanlışlığı ve riski daha da iyi anlaşılmıştır. Doğru politikalar ile kendi değerlerimize ve zenginliklerimize sahip çıkarak YERLİ ÜRETELİM, YERLİ TÜKETELİM.” Dedi.
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bşk
Bşk - 2 hafta Önce

Bunn vürisle ne alakdar.. ...
Dikkat edilmesi gerwkn bir drum vr siz kuruş var devlet desteği diyoraunz.hadi sğlık meselesi olmasa eleştiei yapmm....
Evde kal diyo kimin kimde olduğu belli olmayan bir vüris davası siz süt prim davası ......siz önce bütün çiftçilere evlerinn önnden alınancak....ciftliklerinden.cıkmayacak kontrol yapılıp....sağlık taraması yapılıp kimseyw bulaşdrma yapmadan işine devam edecek..hijjeşink olacak vaka burda ......hiç.beklemwdiğinz insanlr pozotif cıkıo........bu dünya cıkardünyası olmuş zamannda önlemleri alsalardı bunlar olmazdı....haramı insanlığımızı ayrırmadılar...1 yanlış 3 dğruyu alr......
Şimdi millet olarak hijjenik zmanı...dikkat zmanı.......dert bu SAĞLIK SAĞLIK.

SIRADAKİ HABER

banner276