banner277
banner264

Bayındır’ın “Efes” üzümü yüzleri güldürdü…

Sofralık Efes üzümünün aromatik özellikleriyle iç piyasada büyük bir rağbet gördüğünü belirten üreticiler “Rekolte yüzümüzü güldürdü” dedi.

banner288
Bayındır’ın “Efes” üzümü yüzleri güldürdü…

Bayındırlı üzüm üreticilerinin önemli gelir kaynaklarından biri olan meşhur “Efes” üzümü bu yıl yüzleri güldürdü. Aromatik özellikleriyle iç piyasada büyük bir rağbet gördüğünü belirten üreticiler, “Verimli bir yıl oldu. Beklenenin üzerinde gerçekleşen rekolte yüzümüzü güldürdü” ifadelerini kullandılar.

SIRA İHRACATTA

İlçe genelinde yaklaşık 3 bin dekar alanda “Efes” üzümü yetiştirildiğinin altını çizen üreticiler, “Kızıloba, Hisarlık ve Sarıyurt gibi yayla köyleri Efes üzümünün yetiştirildiği ‘mikro klima’ özelliklerine sahip ender alanlar. Bağlarımıza gözümüz gibi bakıyoruz. Genelde, Eylül ayının ortalarında başlayan hasat, Kasım ayının sonlarına kadar devam ediyor. İzmir, Ankara ve İstanbul başta olmak üzere ülkenin dört biryanından gelen alıcılar artık marka haline gelmiş üzümümüz için sezonluk bağlantı yapıyorlar. Son yıllarda ihracat çalışmaları da başladı. Türkiye’de, çiçekçilik ve kiraz üretimi adını duyuran Bayındır yakın bir zamanda üzüm üretimiyle de öne çıkacak” dediler.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ergün Nemutlu
Ergün Nemutlu - 8 ay Önce

Eskiden bayindir da heryil üzüm bayramı etkinlikleri düzenlenirdi.
Bu etkinliklerin yeniden düzenlenerek hem şehri hemde üzümlerimizi daha iyi tanıtmak önde gelen kişilerin görevleri olması kanısındayım.

SIRADAKİ HABER

banner274