Etkinlik:
Tire'de Kerbela Şehitleri anıldı
banner162
banner155

Etkinlikte açılış konuşmasını Ehl-i Beyt Camii imamı Abdullah Aktaş yaptı.

"Bugün burada Resulullah'ın torunu, İmam Ali'nin evlâdı, Hz. Fatımatüzzehra'nın ciğerpâresi İmam Hüseyin'in, 72 yâreniyle birlikte; Ömer Bin Sâd komutasındaki Yezid ordusu tarafından, günlerce susuz bırakıldıktan sonra Kerbela'da şehit edilmesinin hicri 1377., milâdi 1336. yıldönümünü anmaktayız" diyerek sözlerine başlayan Aktaş, Hz. Hüseyin'in ve mücadelesinin İslam tarihindeki yerini anlatan bir konuşma yaptı.

Aktaş, "İmam Hüseyin demek adalet demektir; bugün İmam Hüseyin'in yolundan gittiğini iddia edenler, karşılaştıkları zulümlere sessiz kalmayarak karşı çıkmalı ve hayatın her alanında adaleti temel ilke edinmelidirler'' diyen Aktaş; "İmam Hüseyin, Hüseyin olmanın gereğini yaptı. 'Zalimlerle yaşamak zillettir, buna karşın ölüm saadettir' ve 'Hak yolunda ölmek yük altına girmekten evlâdır' diyerek, İslam'ın ihyası için canını verdi ancak İslâm'ın bayrağını yere düşürmedi" dedi.

Konuklardan Ali Haydar Öztürk de yaptığı konuşmada; "Bugün Ortadoğu'da din adına kafa kesen, kızları köle pazarlarında cariye olarak satan Işid vb. örgütleri, bu örgütlerin zihinsel altyapısını oluşturan Selefi-Vahhabi zihniyetini, ABD ve İsrail işbirlikçisi Suudi yönetiminin İslâm dışı uygulamalarını, ülkemizde tarikat ve cemaatler eliyle yaygınlaştırılmaya çalışılan çarpık din algısını ve ezilenlerin dini olan İslâm'ın nasıl güç ve iktidar sahibi zenginlerin dini haline getirildiğini anlayabilmemiz için, İslam tarihinde bir kırılma noktası olan Kerbela faciasını ve bu facianın faili mel'un Yezid'in soyu Ümeyyeoğulları'nı iyi analiz etmemiz gerekmektedir" diyerek; ömrünü İslam'a ve Resulullah'a düşmanlığa adamış, ancak risaletin 21. yılında kılıç zoruyla Resulullah'a boyun eğip İslam'ı kabul etmek zorunda kalan, Mekke oligarşisinin en etkin isimlerinden Ebu Süfyan (Yezid'in dedesi), karısı Hind (Yezid'in babaannesi) ve oğlu Muaviye (Yezid'in babası) hakkında tarihsel bilgiler verdi.

 

YEZİD'İN TEK İCRAATI KERBELA DEĞİLDİ

Öztürk, "Mel'un Yezid'in icraatları ne yazık ki Kerbela'yla sınırlı kalmamıştır, Kerbela faciasından hemen sonra, binlerce kişiden oluşan bir orduyu Medine üzerine saldırtarak, şehri 3 gün boyunca yağmalatması da Yezid'in pek dillendirilmeyen başka bir icraatıdır. Bu olay tarihe Harre Vakası olarak geçmiştir. Hz. Peygamber'in 8 yıl boyunca yaşadığı ve İslâm'ı yaşattığı kutsal şehir Medine yağmalanmış, 700'ü ensar ve muhacirden olmak üzere binlerce insan katledilmiş ve 900 kadına tecavüz edilmiştir. Bu olaydan hamile kalıp da doğum yapan kadınların çocuklarına babasız oldukları için Harre evlâdı denmiştir.

Medine'de böylesi bir katliama imza atan Yezid ordusu, ardından yönünü Mekke'ye çevirir, amaçları kendileri için tehlikeli gördükleri ve Yezid'in halifeliğini tanımayan Abdullah Bin Zübeyr'i katletmektir. 40 gün boyunca kuşatma altında tutulan Mekke'de, mancınıkların attığı ateş toplarıyla Kâbe hedef alınmış ve örtüsü tutuşarak yanmıştır ve kuşatma sırasında Yezid'in ölüm haberinin ulaşması üzerine kuşatma kaldırılmıştır, kimbilir belki de kuşatma kaldırılmasaydı, Müslümanların en kutsal mekanı sayılan Beytullah bu ateş toplarıyla yerle bir edilecekti. İşte Kerbela'nın faili mel'un Yezid böylesine İslam'dan uzak, böylesine İslam'a düşman bir şahsiyetti" diyerek sözlerini sürdüren Öztürk; "İmam Hüseyin ile Yezid'in arasındaki mücadele, insanlık tarihinin başlangıcından bu yana süregelen TEVHİD ile ŞİRK'in mücadelesidir. Adem ile İblis, İbrahim ile Nemrud, Musa ile Firavun, İsa ile Roma İmparatorluğu, Resulullah ile Mekke oligarşisi arasında yaşanan TEVHİD ve ŞİRK mücadelesinin bir devamıdır. Mülk, saltanat ve otorite davası güden ve bu yolda sayısız zulüm ve katliamlara imza atan ŞİRK'in temsilcisi Ümeyyeoğulları'na karşı, 'Yerlerin ve göklerin mülkü yalnızca Allah'ındır' diyen bir kitabın mümini olarak başını verdi ancak TEVHİD'in onurunu ayaklar altında ezdirmedi İmam Hüseyin.." diyerek konuşmasını bitirdi.

Bazı konukların okuduğu şiirler ile devam eden ve her kesimden vatandaşların katıldığı etkinlik, cami imamı Abdullah Aktaş'ın okuduğu mersiye ve konuklara verilen yemekle sona erdi.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Bir hilal uğruna…
Gözünü Osmanlı topraklarına diken emperyal sömürgeci devletlere, 102 yıl önce Çanakkale’de hiç unutamayacakları...

Haberi Oku