Yeni nesil yazar kasaya geçiş süreci 1 yıl daha uzatıldı

Yeni nesil yazarkasa kullanma zorunluluğu 1 yıl daha ertelendi. Uygulamanın kademeli olarak 1 Ocak 2018 tarihine kadar uzatıldığını söyleyen Tire Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Mehmet Kantur, esnafı yakından ilgilendiren müjdeyi de açıkladı.

Yeni nesil yazar kasaya geçiş süreci 1 yıl daha uzatıldı

Tire Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Mehmet Kantur, yeni nesil yazarkasa zorunluluğunun kademeli olarak 1 Ocak 2018 tarihine kadar uzatıldığını söyledi. Seyyar POS cihazı kullanan işletmeler 1 Ekim 2013 tarihinden itibaren yeni cihazları kullanmaya başlamıştı. İşletmesinde sabit POS cihazı kullanan tüm işletmeler için ise kademeli geçişler planlanmıştı. Fakat Maliye Bakanlığı’nın resmi gazetede yayımlanan tebliği sonrasında yeni nesil yazarkasa kullanımının zorunluluğu da 1 yıl ötelendi.

2018’DE BAŞLAYACAK

2014 yılı satışları brüt iş hasılatına göre düzenlenen kademeli geçişler kapsamında; Üyelerimizin de ağırlıklı olarak yer aldığı grup olan, 2014 yılı iş hasılatı 150 bin liranın altında olanların 2017 yılından itibaren yeni nesil yazarkasa kullanmak zorunda oldukları bildirilmişti. Ancak maliye bakanlığı tarafından yayımlanan tebliğ (05.08.2016 tarih ve 29792 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 473 Sıra Nolu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği) ile 2014 yılı iş hasılatı 150 bin Lira’nın altında olanlar için yeni nesil yazarkasa kullanım zorunluluğu 2018 yılına ötelendi. Kademeli geçişte öteleme sadece bu grup için düşünüldü. Burada, esnaf ve sanatkarların yeni döneme daha sağlıklı uyum sağlayabilmeleri ve olası mağduriyetlerin önüne geçilmesi hedeflenmekte.

ESNAFA MÜJDE 
Meclis’te kabul edilen torba yasadaki düzenlemeler de esnaf sanatkarları yakından ilgilendirmekte. Buna göre; Bağ-Kur’lunun primi düşecek. Bağ-kur kapsamında çalışanların primleri 5 puan düşerek yüzde 34.5’tan yüzde 29.5’a inecek. İndirimle 568 lira olan aylık prim tutarı, 485 lira olacaktır.

İŞ SAĞLIĞI UYGULAMASINDA ERTELEME
İş Sağlığı ve Güvenliği uygulama süresinin 1 Temmuz 2017 tarihine ertelenmesini öngören düzenleme Plan Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Mehmet Kantur, Uygulamanın 1 yıl ertelenmesi esnaf sanatkarlara rahat nefes aldıracaktır. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi’nin 2 yıl önce iç tüketimi kısıtlamak amacıyla özellikle cep telefonlarına getirilen taksit yasağının kaldırılmasına yönelik açıklamaları, elektik sektöründe faaliyet gösteren esnaf sanatkarlarımız tarafından memnuniyetle karşılanmıştır’’ diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner127

banner221

banner223