Tireli karpuz üreticisi “altın” yılını yaşıyor

1 Temmuz’da açılan karpuz pazarına bu yıl bereket yağdı. Kilosu 75 kuruşa kadar alıcı bulan Tire karpuzu 10 yıldır ilk kez üreticisinin yüzünü güldürdü

Tireli karpuz üreticisi “altın” yılını yaşıyor

Tireli karpuz üreticisinin tarlasına bu yıl bereket yağdı. Kilosu, toptanda 75 kuruşa kadar alıcı bulan Tire karpuzu, 10 yıldır ilk kez üreticisinin yüzünü güldürdü. Bu sezon Işıklı’dan, Boynuyoğun mahallesindeki Tire Belediyesi’ne ait alana taşınan karpuz pazarı, sezonun en hareketli günlerini yaşıyor. 1 Temmuz’da başlayan sezonun, 11 Eylül’de sona ereceğini hatırlatan Tire Belediyesi Karpuz Pazarı Sorumlusu Muzaffer Baybars, karpuz üreticisinin altın sezonunu yaşadığını ifade etti. Pazarda, günlük ortalama 30 ile 90 ton arasında karpuzun satıldığını belirten Baybars, “Geçen yıl büyük ölçüde zarar eden üretici bu yıl karpuz dikmekten kaçındı. Piyasada oluşan arz talep dengesi yüzünden karpuza yönelenler pişman olmadı. Fiyat aralığı kilo bazında 75 ile 35 kuruş arasında oluştu. İzmir, Afyon, Kütahya, Aydın, Manisa başta olmak üzere birçok çevre il ve ilçeye Tire karpuzu gönderdik. Üreticiye kantar ve kafeterya hizmetleri veriyoruz. Yeni karpuz pazarının hizmete girmesindeki katkılarından dolayı Belediye Başkanı Tayfur Çiçek’e üreticiler adına teşekkür ederim” dedi.

“PLANLI ÜRETİM YAPILSIN”
Karpuzun para etmesinden dolayı ceplerinin uzun yıllar aradan sonra ilk kez para gördüğünü belirten Tireli üreticiler ise “Ürünümüzü geçen yıllarda maliyetlerimizi bile karşılamadığı için genelde tarlada bırakıp, hayvanlarımıza yem yapıyorduk. Üretici adına böyle güzel sezonlar ancak 10 yılda bir yaşanır. Çekincemiz ise karpuzun para ettiğini gören üreticiler gelecek yıl bilinçsizce yine karpuz dikimine yönelecek. Planlı üretim olmadığı için fiyatlar tatmin edici seviyelerde olmayacak. Sadece karpuz değil, kavun üreticisi de en iyi sezonlarından birini geçiriyor. Kavunda, toptan fiyatlar 1 ile 40 kuruş arasında değişiyor. Bizim açımızdan her şey memnuniyet verici” şeklinde konuştular.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner127

banner221

banner223