Tire ‘incir’de atağa kalkacak

Türkiye’nin en kaliteli incirlerinin yetiştirildiği merkezlerinden biri olan ilçemiz Tire’de, incir üretimini ve satışını daha üst noktalara taşıyacak, kaliteyi ve organik üretimi geliştirecek gelişmelerin sağlanması için İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, İlçe Ziraat Odası ve Erbeyli İncir Araştırma Enstitüsü tarafından işbirliği halinde eğitim ve bilinçlendirme çalışmaları başlatıldı.

Tire ‘incir’de atağa kalkacak


İLK TOPLANTI AKMESCİT’TE YAPILDI
Bu kapsamda önceki gün Akmescit köyüne giden; İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık personeli ve İlçe Ziraat Odası Başkanı Halil İbişoğlu ve Erbeyli İncir Araştıma Enstitüsü uzmanları, köy kahvesinde üreticilerle bir araya geldi. 

ORGANİK İNCİRLERDE ‘ÖRTÜ ALTI KURUTMA’ MODELİNE DİKKAT ÇEKİLDİ
İlginin yüksek olduğu toplantıda üreticilerin sorunlarına ağırlık verildi. Üreticiler dinlendi. Aktarılan sorunlarla ilgili notlar alındı. Sorulan sorulara uzmanları tarafından anında cevap verildi. Toplantıda; “incir yetiştiriciliği”, “hastalık zararlıları” ve “organik incirlerde örtü altı (tünel tipi) kurutma modelinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması” konu başlıkları üzerinden eğitim verildi. 
İKİNCİ TOPLANTI SOMAK’DA YAPILACAK
Akmescit köyünde başlayan, ‘incir üretim ve kalitesin geliştirmek’ amacındaki toplantıların ikincisi, 23 Mayıs 2016 günü  Somak köyünde yapılacak. Bu toplantının başlama saati 10:00 olacak. Toplantıların duyulması ile katılımın daha da artacağı tahmin edilmekte.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner127

banner221

banner223