İncir üreticisini memnun edecek gelişme

İzmir’den 6 bin 561 ton kuru incir ihraç edildi. Yola çıkan incir yüklü ilk gemi ile 27.5 milyon Dolar’lık kuru incir dünyaya yayıldı. Bu yıl incir üretiminin 8-10 bin ton civarında olduğu Tire’deki üreticileri de yakından ilgilendiren bu haber, memnuniyet yarattı.

İncir üreticisini memnun edecek gelişme
Türkiye’nin geleneksel ihraç ürünlerinden, tüm semavi dinlerde kutsal meyve olarak tanımlanan, doğal vitamin deposu kuru incirde ihracat sezonunun başlamasıyla birlikte ilk gemi ile 6 bin 561 ton karşılığı, 27 milyon 552 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi. İncir yüklü ilk gemi İzmir limanından harekete geçti.

İZMİR’DEN 47 ÜLKEYE İNCİR GÖNDERDİK
Kuru incir ihraç sezonu bu yıl 29 Eylül 2016 tarihinde başladı. 29 Eylül – 5 Ekim 2016 zaman aralığında Türkiye, 47 ülkeye 27 milyon 552 bin 546 dolar kuru incir gönderdi. Türkiye, 2 Ekim 2015 tarihinde ilk gemi tarihi belirlenen 2015/16 sezonunun ilk haftasında ise 29 milyon 71 bin 500 dolarlık kuru incir ihracatına imza atmıştı.

TİRE’NİN BU YIL Kİ İNCİR ÜRETİMİ 8-10 BİN TON 
Türkiye’nin incir üretiminin tamamına yakın bir kısmı Aydın, İzmir ve Manisa illerinde gerçekleşmekte. İncir tarımının yoğun bir şekilde yapıldığı merkezlerden biri olan ilçemiz Tire’de Türkiye ve Dünyanın en kaliteli incirleri yetiştirilmekte. Tire’nin 2016 yılında kuru incir üretimi 8-10 bin ton civarında. Tire’de incir üretiminin tamamına yakını ‘kuru incir’ şeklinde. İlçedeki incir tarımı özellikle;  Başköy, Ortaköy, Yemişler, Somak, Akmescit, Dündarlı, Akyurt, Akçaşehir, Topalak gibi dağ köylerine yoğunlaşmakta. Tire incirinin Aydın incirinden daha kaliteli olduğunu iddia eden Tire Ziraat Odası Başkanı Halil İbişoğlu, incir tarımı ve ticareti noktasında gerekli tesislere sahip olmadıklarını söyledi. İbişoğlu, “Kaliteli incire sahip Tire’de soğuk hava deposu, paketleme ve işleme tesisi gibi tesislere fazla sahip olmadığımız için ürünlerimiz saklayıp, ambalajlayamıyoruz ve dolayısıyla tanıtamıyoruz.” dedi.


İKİNCİ BİR BAYRAM COŞKUSU 
Ege Bölgesi’nden yüzyıllardır tüm dünyaya sağlıklı ve lezzetli kuru inciri ihraç ettiklerini belirten Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (EKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Birol Celep, Kurban Bayramı sonrasında kuru incir işletmelerinde ikinci bir bayram coşkusuyla 29 Eylül 2016 olarak belirlenen ilk ihraç tarihine kuru incirleri yetiştirmek için yoğun bir tempoda çalıştıklarını kaydetti.

ZİNCİRDE YER ALAN TÜM PAYDAŞLAR ÜZERİNE DÜŞEN GÖREVİ YAPMALI
İhracatta sürekliliği sağlayacak tedbirlerin kamu ve özel sektör işbirliğinde alınması gerektiğine dikkati çeken Celep, “Kuru incir ihracatında Ekonomi Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve İhracatçı Birliklerinin ihracatımızın tüketici tercihlerine uygun ve sağlıklı ürün beklentileri ile uyumlu gelişimi ve sürdürülebilirliği için ortak hareket etmesi büyük öneme sahip. Zincirde yer alan üretici, tüccar, ihracatçı, denetim yapan kuruluşlar dahil olmak üzere tüm paydaşların kendi üzerlerine düşen görevleri yerine getirecekleri bir sistem kurulmalı ve bu sistemi tıkayacak adımlardan uzak durulmalı” uyarısında bulundu.


SEZON BAŞINDA EN ÇOK İNCİR SATIŞINI FRANSA, ALMANYA, İTALYA, İSVİÇRE VE ABD’YE YAPTIK
2016/17 sezonunun ilk haftasında kuru incir ihracatında ilk sırayı 5 milyon 632 bin dolarla Fransa alırken, ikinci 4 milyon 468 bin dolarlık kuru incir ithal eden Almanya, üçüncü 3 milyon 367 bin dolarlık tutarla İtalya oldu. Bu ülkeleri; 2 milyon 554 bin dolarla İsviçre, 1 milyon 930 bin dolarla ABD izledi.
EKMİB Başkanı Birol Celep, 2016/17 sezonunda 74 bin 505 ton kuru incir rekoltesi beklediklerini, ihracat hedeflerinin ise 60-65 bin ton aralığı olduğunu ifade etti.


2015/16 SEZONUNDA 67 BİN 530 TON KURU İNCİR İHRAÇ EDİLDİ
Kuru incir ihracatında Türkiye, 2015/16 sezonunu 67 bin 530 ton ihracatla geride bıraktı. Türkiye’nin kuru incir ihracatı bir önceki sezon ise 55 bin 798 ton olmuştu. Kuru incir ihracatı miktar bazında yüzde 21 artış gösterdi. 2015/16 sezonunda Türkiye kuru incir ihracatından 231 milyon 855 bin dolar döviz getirisi sağladı. Bu rakam Türkiye’nin 2013/14 sezonunda gerçekleştirdiği 76 bin 901 ton’luk rekor ihracattan sonra en yüksek ikinci sezon olarak kayıtlara geçti.


ASYA VE OKYANUSYA’YA KURU İNCİR İHRACATI 10 BİN TONA DAYANDI
Kuru Meyve Tanıtım Grubu’nun Uzakdoğu’ya yönelik yürüttüğü tanıtım çalışmaları kuru incir ihracatında meyvelerini vermeye başladı. 2014/15 sezonunda Asya ve Okyanusya bölgesine Türkiye’nin kuru incir ihracatı 6 bin 992 ton iken, 2015/16 sezonunda 9 bin 406 tona yükseldi.
Türkiye’nin kuru incir ihracatında Uzakdoğu’ya yönelik yürüttüğü tanıtım çalışmaları sayesinde Çin, Hindistan, Malezya, Avusturalya, Singapur, Tayvan, Tayland, Hong Kong, Vietnam başta olmak üzere o bölgedeki tüm ülkelerde aranan ürün haline geldiğini dile getiren Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Birol Celep, Uzakdoğu ülkelerine yaptıkları ihracatın önümüzdeki yıllarda daha da artmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner127

banner221

banner223