banner277
banner264

Haşere probleminiz mi var , çözüm Egeden İlaçlama

Tire’de 2015 Nisan ayında uzman Ziraat Mühendisi Hakkı Hakan Yıldırım ve Ali Rıza Düşmez tarafından “Çevre Sağlığınız Egeden” sloganı ile kurulan Egeden İlaçlama Haşere Kontrol Merkezi, Tire’nin yanında çevre ilçelere de hizmet veriyor.

banner288
Haşere probleminiz mi var , çözüm Egeden İlaçlama

 Tire’de 2015 Nisan ayında uzman Ziraat Mühendisi Hakkı Hakan Yıldırım ve Ali Rıza Düşmez tarafından “Çevre Sağlığınız Egeden” sloganı ile kurulan Egeden İlaçlama Haşere Kontrol Merkezi, Tire’nin yanında çevre ilçelere de hizmet veriyor.

 

Ercan ÇELİK

 

Haşareyle mücadelenin aslında hafife alınamayacak kadar uzmanlık gerektirdiğinin anlaşıldığı günümüzde ilaçlama üzerine firmaların oluşturduğu bir sektörü doğdu. Yaz aylarıyla birlikte daha çok yoğun olarak gündeme gelen haşare ile mücadele konusunu tüm detaylarıyla Egeden İlaçlama’ya sorduk.

 

“İHTİSAS VE TECRÜBE GEREKİR”

HaberTire Gazetesi’ne konuşan Firma Sahibi ve aynı zamanda Ziraat Mühendisi olan Hakan Yıldırım, bölgemizde en çok karşılaşılan zararlının “sarı böcek” olarak da bilinen kalorifer böceği ve karasinek olduğunu belirterek bu zararlılarla mücadelenin yöntemlerini aktardı. Bu haşerelerle mücadelenin aslında zor olmadığını belirten Yıldırım, “Bu konuda ihtisasınızın ve tecrübenizin olması gereklidir. Böceklerin yaşam döngülerinin iyi bilinmesi gerekir. Hangi zararlının hangi aylarda baş gösterdiği, nerede barındıklarıo gibi hangi etken maddeli ilaç kullanılması gerektiği veya ilaç kullanımının olmadığı yerlerde IPM dediğimiz ilaç kullanılmadan tuzaklama yöntemi ile mücadele yöntemi ziraat mühendisleri için uzmanlık alanıdır.” Dedi.

 

“HER İLAÇ HER BÖCEĞİ ÖLDÜRMEZ”

Haşere ile mücadelede kullandıkları ilaçlar ve entegre zararlı mücadele yöntemleriyle ilgili bilgi veren Ziraat Mühendisi, “Egeden İlaçlama firması olarak sağlık bakanlığından ruhsatlı bir firma olduğumuzu belirtmek isterim , lutfen kendi sağlığınız  ve çevre duyarlılığınız için ruhsatsız ve egitimsiz kişilere ilaçlama yaptırmayınız. Şimdi gelelim ilaçlara aslında bizim sektörde ilaç ureten firma sayısı 20’yi gecmez ki biz hepsi ile çalışıyoruz. Her ilaç butun böcekleri öldürmez. Bazı böcek turlerinin kendine has ilacı vardır.Firmamızda kullandığımız tum ilaçlarımız sağlık bakanlığından ruhsatlı ve dunya sağlık örgutunun onayladığı urunlerdir. İnsan sağlığına ve çevreye  uzman personel tarafından uygulanırsa zararı yoktur.” dedi.

 

“SORU SORMAKTAN ÇEKİNMEYİN”

İlaçlama konusunun son derece ciddi olduğunu belirten Yıldırım, “İlaçlama firmasının hangi ilacı kullandığını mutlaka sorunuz. Örneğin evinizde kedi besliyorsanız, içinde permethrin etken maddeli ilaç kullandırmayınız. Zira bu etken madde kediler için son derece ölümcüldür. İlaçlama personelinin yeterliliğini sorgulayın. Soru sormaktan çekinmeyin.” Dedi.

 

TUZAKLAMA SİSTEMİ NERELERDE KULLANILIR?

İlaç kullanmanın mümkün olmadığı yerlerde tuzaklama yöntemini kullandıklarını dile getiren Hakan Yıldırım, “Organik ürün üreten firmalarda, mandralarda , et işleme tesislerinde iç alanda uretimin oldugu odalarda mevzuat gereği ilaç kullanımı ya yasaktır ya da belli bir sınırlama vardır. Bu sebeple entegre zararlı mucadele cok daha doğru bir yöntemdir. Uçan haşerelere karşı efk cihazları , Böcek yakalama tuzakları, zehirsiz kemirgen yakalama tuzaklarının uygun noktalara yerleştirilerek kurulması ile entegre zararlı mucadele yapılır. Yine bu uygulama da ziraat muhendislerinin  asli görevidir.” Dedi.

 

İZMİR’İN EN İYİLERİ ARASINDA

Böcekleri ve haşareleri problem etmeye gerek olmadığını belirten Hakan Yıldırım, Tire’de en yenilikçi araçlarla ve uzman uygulama yöntemleriyle çözüm ürettiklerini söyleyerek, “Rutlarımızda Torbalı 23 firma , Bayındır 11 Firma , Ödemiş 28 firma, Selçuk 12 firma , Kuşadası 5 firma, tirede yaklasık 60 firma ile sabit aylık ziyaret lerimiz var ki biz önumuzdeki yıllarda İzmir’in butun ilçelerine ve merkeze hizmet vermeyi planlıyoruz. Bunun dışın şu aralar apartman ilaçlama işleride çok geliyor apartmanı komple ilaçlamak daiere başına duşen maliyeti duşuruyor ve haşere sorununa kesin cözum sunuyor. Armut.com da izmirin en iyileri arasında 5’nci sıradayız.” Şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2015, 07:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner276