Büyükşehir'den Tireli ziraatçilere makine desteği

Üreticinin, çiftçinin yanında olan İzmir Büyükşehir Belediyesi, kırsaldaki küçük ölçekli üreticilerin ekipman ihtiyacını karşılamak için, aralarında Tire Ziraat Odası da dahil, 17 ilçenin ziraat odasına 147 adet tarım makinesi ve aleti dağıttı.

Büyükşehir'den Tireli ziraatçilere makine desteği

 Tire’ye verilecek olan makine ve ekipmanlar birkaç gün içinde Tire Ziraat Odası’na teslim edilecek. 

Üretimde kaliteyi artırmak ve kırsalda kalkınmayı desteklemek için üreticilere arı kovanından meyve fidanına kadar ihtiyaç duydukları pek çok malzemeyi ücretsiz dağıtan, ürettikleri ürünleri satın alarak her yıl on milyonlarca liralık kaynak aktaran İzmir Büyükşehir Belediyesi, şimdi de aralarında Tire Ziraat Odası’nın da bulunduğu 17 ilçenin ziraat odalarına 2.7 milyon liralık tarım makinesi dağıtarak Türkiye'de bir ilk daha gerçekleştirdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, Türkiye'de tarım sektörü yüzde 2.1 büyürken, İzmir'de bu büyümenin yüzde 5.5 olarak gerçekleştiğini açıkladı.

ÇOK SAYIDA TİRELİ ZİRAATÇI TÖRENE KATILDI
Tire Ziraat Odası Başkanı Halil İbişoğlu, yönetim kurulu üyeleri ve Tireli bir gurup çiftçinin de katıldığı ve izlediği İnciraltı Kent Ormanı'nda düzenlenen törene; İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Vali Yardımcısı Erol Türkmen, İzmir milletvekilleri Murat Bakan, Zeynep Altıok, Atilla Sertel, Özcan Purçu, CHP İl Başkanı Asuman Ali Güven, Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan, Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Karaburun Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Dikili Belediye Başkanı Mustafa Tosun, Ziraat Odaları İl Koordinatörü İbrahim Erdallı, ziraat odaları başkanları, meclis üyeleri ve muhtarlar katıldı.

İBİŞOĞLU, “MEVCUT MAKİNE PARKIMIZ DAHA DA BÜYÜDÜ”
İzmir BŞB tarafından Tireli ziraatçıların hizmetinde kullanılmak üzere kendilerine hibe edilecek traktör, makine ve ekipmanların tamamının birkaç gün içinde ellerinde olacağını belirten Tire Ziraat Odası Başkanı Halil İbişoğlu, “İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin çiftçilerimize daha iyi hizmet götürme adına, Ziraat Odamıza; ‘traktör’, ‘rotavatör’, ‘katı gübre atma römorku’, ‘dal parçalama makinası’, ‘ilaçlama makinası’, ‘tohum ekme makinası’ vermiştir. Başta Büyükşehir Belediye Başkanımıza, Tarım Komisyonu’nda görevli Meclis üyelerine, Tarım Dairesi ekibine, oluşturulan Komisyon üyelerine Oda Meclisim, Yönetim Kurulum ve Tireli çiftçiler adına teşekkür ediyorum. Tire Ziraat Odası olarak mevcut olan makine parkımızın daha da büyümesine katkı sağlayarak çiftçilerimize daha iyi ve ekonomik hizmet etmeyi amaçlıyoruz.” şeklinde konuşarak, konu hakkında bilgi verdi ve memnuniyetini dile getirdi.

KOCAOĞLU, “İZMİR’İN TARIMDAKİ BÜYÜMESİ TÜRKİYE’Yİ KATLIYOR”
2000 yılı ile 2014 yılı arasında Türkiye'de tarım sektörü yüzde 2.1 büyürken, İzmir'de bu büyümenin yüzde 5.5 olarak gerçekleştiğine dikkat çeken Başkan Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "İzmir'de tarım sektörü Türkiye'den 2.5 kat fazla büyümüştür. İzmir Büyükşehir Belediyesi kaynaklarını harcarken, bütçesini yaparken, parasını nereye harcayacağını belirlerken kırsal kesimin kalkınmasına öncelik vermektedir. Birçok öncelikli projemiz var ama kırsal bizim nazarımızda birinci gelmektedir. Her şey eksik olabilir, gecikebilir ama tüm dünyanın en stratejik sektör olarak gördüğü tarıma, kırsala vereceğimiz destek artarak devam edecektir."
Başkan Kocaoğlu, Kiraz'daki dolu yağışından zarar edenlere üreticilere de geçmiş olsun dileklerini ileterek, İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak yasal çerçevede ellerinden gelen desteği vereceklerini vurguladı.


ERDALLI, “BU UYGULAMA TÜRKİYE’DE BİR İLK” 
Ziraat odaları başkanları ve çiftçiler adına konuşan Ziraat Odaları İl Koordinatörü İbrahim Erdallı, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin tarım ve hayvancılığın gelişmesi için üreticilere verdiği desteğin altını çizerek; "Ziraat odalarına tarım makinesi dağıtımı ile İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye'de bir ilke daha imza attı. Odalarımızın, çiftçilerimizin gücüne güç kattı. Çiftçilerimizin emeğine bereket katan Başkanımız Aziz Kocaoğlu'na teşekkür ediyorum" dedi. Konuşmaların ardından Erdallı, kentteki ziraat odaları adına Başkan Kocaoğlu'na bir teşekkür plaketi verdi.


TOPLAMDA 2 MİLYON 705 BİN LİRALIK MAKİNE YARDIMI
Tire’nin yanı sıra; Aliağa, Bayındır, Bergama, Beydağ, Dikili, Foça, Karaburun, Kemalpaşa, Kınık, Kiraz, Menderes, Menemen, Selçuk, Torbalı, Urla ilçelerine dağıtılan 2 milyon 705 bin lira tutarındaki aletlerin içerisinde; traktör, ilaçlama, hayvan gübresi serpme, dal parçalama, zeytin hasat, mısır silaj, gübre atma, taş toplama, havalı ekim makineleri, hububat mibzeri ve hidrolik duyargalı toprak frezesi bulunuyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner127

banner221

banner223