Azerbaycan’ın meyve fidanları Bademli’den

Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, 2017-18 dikim sezonu için Azerbaycan’a bir seferde 124 bin 513 meyve fidanı satışı gerçekleştirdi.

Azerbaycan’ın meyve fidanları Bademli’den

Küçük Menderes havzasının en önemli tarımsal kooperatifleri arasında gösterilen Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, 2017-18 dikim sezonu için Azerbaycan’a toplam 124 bin 513 meyve fidanı satışı gerçekleştirdi. Kooperatif tarihinde tek seferde yapılan en fazla meyve fidanı ihracatı olan anlaşmanın ardından ilk teslimat gerçekleştirilerek dikim çalışmalarına başlandı.  Azerbaycan’ın, Ulu Agro firmasıyla gerçekleştirilen anlaşmayla, kooperatif teslimatı yapılan 94 bin 213 adet meyve fidanının dikim çalışmalarında da hizmet verecek.  30 bin 300 adet meyve fidanı ise yakında yola çıkmaya hazırlanıyor.

SULAMA SİSTEMİ DE KURULACAK

Dikimi yapılacak arazinin toprak analizlerine, iklim koşullarına ve sulama ihtiyacına göre fidan seçimi yapılmasını sağlayan kooperatif yetkilileri, Azerbaycan’daki arazinin sulama sistemini de Ödemişli bir firmanın kurmasını sağladı. Ege-Tar firması sulama sistemi projesinin kurulumunun gerçekleştirilmesinden sonra dikimi yapılacak meyve fidanlarının bölgeye sevki başlatıldı. İlk sevkiyat sonunda gömüye alınıp, muhafazası yapılan fidanların dikimi kooperatif danışmanı ve yetkilisinin gözetiminde yapılmaya başlandı.

DIŞA AÇILDI

Türki Cumhuriyetlerine yönelik ihracatta önemli bir noktaya geldiklerin, ifade eden kooperatif Başkanı M. Selçuk Bilgi, “Azerbaycan’daki firmayla yapılan anlaşma tek seferde yapılan ihracat anlaşmalarının en büyük boyutlusu ve kapsamlısı oldu.  Daha önceden de kooperatif olarak benzer anlaşmalara imza atmıştık. Yakın zamanda, çok daha büyük projelere Özbekistan’da başlayacağız. 1968 yılında kurulan kooperatifimiz, meyve fidanı, süs bitkileri ile zeytinyağı ve süt ürünleri üretimiyle bölgenin en eski ve köklü kooperatiflerinden biridir” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER