banner277
banner264

ŞAİK Anadolu Lisesi ile Ticaret Odası’ndan uluslararası proje

Tire Ticaret Odası ile ŞAİK Anadolu Lisesi işbirliğiyle düzenlenecek olan Erasmus projesine Tire Kaymakamlığı’ndan da tam destek geldi.

ŞAİK Anadolu Lisesi ile Ticaret Odası’ndan uluslararası proje

Tire Ticaret Odası, yeni neslin sosyal ve kültürel gelişimini sürdürülebilir hale getirmek, ülkeler arası kültürel birlikteliği sağlamak ve ilçe ekonomisine katıda bulunmak amacıyla ŞAİK Anadolu Lisesi işbirliğiyle uluslararası bir projeye hazırlanıyor.

Projede dünyada sadece İspanya’da ve Türkiye’de İzmir’in Tire İlçesi’nde oynan ‘Karambol Oyunu’ ele alınacak. Tire’nin somut olmayan kültürel miraslarından ‘Karambol Oyunu’nun gün yüzüne çıkarılması ve yeni nesle öğretilmesiyle birlikte, İspanyol ve Türk Ticaret erbaplarının ticari ilişkiler kurmasının da hedeflendiği proje ile ilgili olarak girişimler resmen başladı.

Proje dahilinde Tire ŞAİK Anadolu Lisesi öğrencilerine 2019-2020 eğitim öğretim yılı boyunca beden eğitimi derslerinin bir bölümünde Tire’nin somut olmayan miraslarından karambol oyunu öğretilecek. Aynı zamanda okul bahçesine Ticaret Odası tarafından kapalı karambol sahası kazandırılacak. Proje kapsamında kültürler arası kaynaşma sağlanacağı gibi yeni nesil gençlerin de teknoloji bağımlılığından kurtulma imkanı oluşturulacak. Yine aynı kapsamında yıl içerisinde okul içi yapılacak olan karanbol turnuvalarında yetenekli öğrenciler değerlendirilirken, bu oyuna yıllarını vermiş usta oyuncular da turnuvalara dahil edilecek.  Başlangıçta İspanya ve Türkiye arasında gerçekleştirilecek olan projenin ilerleyen zamanlarda diğer Avrupa ülkelerinin de dahil edilmesi planlanıyor. Projede çok sayıda ŞAİK Anadolu Lisesi öğrencisi İspanya’ya gidecek, İspnaya’daki öğrenciler de proje kapsamında Tire’ye gelecek.

KAYMAKAM TANRISEVEN’DEN TAM DESTEK

Proje Ortakları Ticaret Odası ile Şehit Albay İbrahim Karaoğlanoğlu Lisesi (ŞAİK)’ten bir heyet, önceki gün Tire Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven’i makamında ziyaret etti. Ziyarete Tire Ticaret Odası Başkanı Mehmet Delikanlı, Ticaret Odası Genel Sekreteri Olcay Taşlı, ŞAİK Lisesi Müdürü Mete Arslan ve ŞAİK Lisesi Beden Eğitimi Öğretmeni Ramazan Ören katıldı. Karşılıklı samimiyet havasında geçen ziyarette projenin Ticari kısmın sunumunu Ticaret Odası Başkanı Mehmet Delikanlı, Eğitim kısmını ise ŞAİK Lisesi Müdürü Mete Arslan yaptı.

Projenin detaylarını birinci ağızlardan dinleyen Tanrıseven, Kaymakamlık olarak projeye her türlü katkıyı sağlayacaklarını ifade etti.

“TİRE TURİZMİ’NE BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK”

Tire Ticaret Odası tarafından planlanan projenin ilçe turizmine büyük katkıları olacağını belirten Kaymakam Tanrıseven, projeyle ilgili olarak;

“Böylesine eski ve önemli bir kültürü canlandırmak kültürel açıdan son derece önemlidir. Projenin sonraki aşamalarında Tire Ticaret Odası ile İspanya’daki Ticaret Odaları arasında bir ticaret bağı kurulmuş olacak. Projenin eğitim ayağında ise karşılıklı öğrenci değişimleri ile hem ilçemizin hem de kültürümüzün tanıtımı yapılmış olacak. Kaymakamlık olarak başından beri istediğimiz tek şey Tire’ye bir marka değeri kazandırmak. Bu proje bu anlamda büyük önem taşıyor. Kaymakamlık olarak projeyi destekliyoruz”

KARAMBOL OYUNU NASIL BİR OYUN?

Karambol oyunu büyük ölçüde bugün oynanan bilardoya benzerlik gösterir. Adeta bilardonun zeminde ıskatasız elle oynanan şekli de denebilir. Oyunu için öncelikle iyi bir oyun sahası gereklidir. Oyun sahasının standartları vardır. Bunun için 12 metreye 4 metrelik bir alan gerekli. Yerden bir miktar yükseltilmiş olan bu alanın içi, parlatılmış betondan tam düz ve paraleldir. Sahanın hemen yanında yaklaşık 30 cm. bantlar bulunur. Saha düzgün perde betonla yapılır. Zemin engebeliyse bu oyunu oynayamazsınız. En küçük bir meyil, engel, oyun alanını bozmaktadır. Sahanın 4 metrelik olan kısmındaki bant üzerinden oyuncular başlama vuruşu yaparlar.

Oyun, Karambol sahasına belli aralıklarla dizilen 4 lek ile oyuna ilk başlayanın bu lekleri yıkmak esası üzerine kurulmuştur. Oyuncular sıra ile saha kenarındaki başlama bandından meşesini lekleri vurmak için fırlatmak suretiyle oyuna başlarlar. Karambol platformunda kısa kenar tabir edilen kısımda Karambol meşesi elle dizili lekleri hedef alarak atılır. Oyuncunun 4 leki birden yıkması oyunu kazanması anlamını taşır. Ve böylece 1 sayı almış olur. Sırasıyla yapılan atışta oyuna başlama önceliği leklerden en fazla yıkan oyuncunundur. Örneğin iki kişi oynuyor, birinci oyuncu tek lek yıktığında ikinci oyuncu iki lek düşürürse oyunda önceliği alır. Hiç lek düşürmezse tek lek düşüren oyuna başlar. Ya da leki düşürmediği halde oyuna önce atışla başlayanın meşesini vurduysa oyunu o kazanmış ve 1 sayı almış olur.

Amaç leklerden birini vurarak oynama sırasını sürekli olarak kendinde tutma üzerine kuruludur. Oyun içerisinde vurulan meşenin sahibi oyundan diskalifiye olmuş olur. Oyuncular, eğer yerde birkaç lek bulunuyorsa, yakınında bulunan leki vurarak rakip oyuncunun meşesine yaklaşmak suretiyle vurma ihtimalini arttırırlar.

Karambolde tıpkı bilardo da olduğu gibi direkt atış yerine endirekt atışlar da yapılabilir. Bunun için sahanın kenarındaki oyuncu bantları kullanılabilir. Verilen farklı açılarla meşe, leki ya da rakibin meşesini vurma üzerine kurgulanır. Tabiî bu arada şunu ifade etmekte yarar var: Sahanın oyuncu bantları, kaliteli ve sert tahtalardan yapılmış olmalıdır.

Karambol oyunu 8 sayı alanın maçı kazanmasıyla son bulur. 8 sayıyı kim alırsa o maçın galibidir. 7 sayı alan kişi; oyun içinde “çardak” tabir edilen kavramla rakibini oyundan düşürmek, moral açısından karşısındakini zora sokmak anlamında “Çardağı kurdum” diyerek oyun alanında çalım atar. Böylece maçı kazanmaya çok yakın olduğu mesajıyla birlikte psikolojik üstünlüğü sağlamış olur.

Oyun bireysel oynandığı gibi takım olarak da oynanır. Bireysel oyunda karşılıklı iki kişi oynarken takım oyununda ikişerli takım elemanı olmak üzere 4 kişi aynı anda oynarken bugün çok fazla oynanmamasına rağmen oyun kuralı olarak üçerli takım halinde 6 kişi olarak da oynanabilmekte.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner276