banner277
banner264

Halk eğitimi planlama komisyonu toplandı

İlçe Hayat Boyu Öğrenme Halk Eğitimi Planlama ve İşbirliği Komisyonu Toplantısı Tire Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven’in Başkanlığında yapıldı. Kaymakam Tanrıseven, Halk Eğitim kursları ile daha fazla vatandaşa ulaşılmasını istedi.

Halk eğitimi planlama komisyonu toplandı

Ege Üniversitesi Tire Kutsan MYO toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıda Tire Halk Eğitim Merkezi (HEM) Müdürü Adnan Güven, geçtiğimiz öğretim yılı ve bu yılın ilk döneminde yapılan ve ikinci dönem yapılması planlanan eğitim faaliyetleri, kurslar ve işbirlikleri hakkında bilgi verdi. 


“Vatandaşa Eğitim Faaliyetleri ile daha yakın olacağız”
        Müdür Güven yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: “İlçemizdeki hayvancılık, süt ve süt ürünleri ve tarımsal üretim konusundaki potansiyele paralel olarak ciddi yatırımlar ve faaliyetler var. Hayvancılık hem de süt ürünleri alanında faaliyette olan ya da potansiyele dâhil olma aşamasındaki personelin kalifiye olması için işletmelerle yakın işbirliği içerisindeyiz. Kurslarımızın sayısını ve çeşitliliğini arttırma noktasında yoğun çaba gösteriyoruz. Ev hanımlarımızı öncelikli olarak aşçılık eğitimi ve dikiş nakış kurslarıyla ekonominin içerisine katma gayretindeyiz.” 
    “Tire’yi daha iyi tanıtacağız”
Sayın Kaymakamımız Dr. Hasan Tanrıseven’in talimatları ve destekleri ile Tire’nin ulusal ve uluslar arası seviyede tanıtımı içinde birçok faaliyet düzenledik. Önümüzdeki bahar dönemini yine en verimli bir şekilde değerlendirerek festivaller, sergiler ve kermesler ile taçlandırmayı planlıyoruz. Bu noktada çok geniş bir tabanda büyük bir potansiyeli de harekete geçireceğiz” dedi.
 


Tanrıseven “Daha fazla vatandaşa ulaşalım”
        Kaymakam Tanrıseven, göreve geldiği günden bu yana Halk Eğitim büyük önem verdiğini, Tire Halk Eğitim Merkezinin çalışmalarını yakından takip ederek her durumda desteklediğini belirtti. Tanrıseven şunları kaydetti:
“Önümüzdeki bahar dönemini çok iyi değerlendirelim. Geçen yıllarda ses getiren Tarımsal ve Yöresel Ürünler Festivali, Giritliler Buluşması ve Kültür ve Sanat Şöleni’ni daha geniş kitlelere duyuralım. Turizm Haftası ve benzeri potansiyelleri de doğru değerlendirerek ilçemizin tanıtımına katkı sunalım.’’
 


“Projelerde bu yıl önemli bir sıçrama gerçekleştirelim”
        Tanrıseven şöyle devam etti: “İlçemiz 15 Bin öğrencinin eğitim öğretime katıldığı çok büyük bir potansiyeli bünyesinde barındırıyor. Tarım, Hayvancılık, Süt Ürünleri, Enerji, Organize Sanayi potansiyelimiz bizim en güçlü yanlarımız.  Geçtiğimiz günlerde İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) Genel Sekreteri Mehmet Yavuz ile bir araya geldik. Bildiğiniz gibi İlçede oluşturduğumuz proje grupları ile İZKA projelerinden Tire’nin daha çok faydalanması en büyük arzumuz. İZKA da eminim bu noktada bizlerin ortaya potansiyel koymasını bekliyor. Ulusal ve uluslararası projelerle bu yıl tüm kurumlarımızın hamle yapmasını istiyorum.”


“Geleneksel El Sanatlarını yaşatalım, Kursları Vatandaşın ayağına götürelim”   
        Kaymakam Tanrıseven, “Eğitimi sadece kurum içerisinde değil Kırsal Mahallelerimizde ve daha birçok yerde vermek için vatandaşlarımızın talep etmesini, gelmesini beklemeyelim. Önceki dönemlerde olduğu gibi kırsal mahallelerimizde alan taramalarını sıklaştırın, tarımsal ve ticari işletmelerin bünyesinde ve hatta tarlada bile gerekirse eğitim vermek için çabanızı ortaya koyun. Keçecilik, nalıncılık, urgancılık gibi unutulmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatlarının üstatlarını da içine alan projeler hazırlayıp çalışmalar yürütelim. Bu sanatları yaşatmak ve geniş kitlelere kurslarla ulaştırma en büyük hedeflerimiz arasında olsun. Geleneksel el sanatları ürünlerinin hem ilçenin tanıtılması hem de ekonomik potansiyelinin ortaya çıkarılması açısından desteklenmelidir” dedi.

Tire Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven’in başkanlığındaki toplantıda Tire Kutsan MYO Müdürü Ahmet Kaya, Maarif Müfettişi Ömer Arslan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Özcan Karpuz, İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Mustafa Koca, İlçe Müftüsü Şaban Sadan, Belediye Temsilcisi Metin Sarayköylü, kamu kurumları, Sendika ve Özel sektör temsilcileri ve muhtarlar hazır bulundular.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner276